Perinçek’le kapışan yazar Aydınlık’tan kovuldu!

31 Mart öncesinde AKP ve MHP’nin sık sık dillendirdiği ‘beka sorunu’ söylemine karşı bir yazı kaleme alan ve yine aynı gazetenin sayfalarından Doğu Perinçek tarafından hedef gösterilen Rıza Zelyut, dün yazdığı yazıda FETÖ’cülerin AKP’ye oy verdiğini söylediği için Aydınlık’tan kovuldu!

06 Nisan 2019 69 0

Aydınlık gazetesi, yazarı Rıza Zelyut’la “Türk kışı” başlıklı dünkü yazısı nedeniyle yollarını ayırdığını açıkladı.

Bir açıklama yapan Aydınlık, Zelyut’un yazısında, “Fetullah’ın Erzurum’daki torunları kime oy verdiler? Kendilerini Fetullah Gülen’in torunları olarak gösterenler o seçimde de bu seçimde de AKP’ye oy verdiler. (…) Peki 1919’larda Pontus Rum Devleti kurulmak istenen bölge halkı kime oy verdi? Cevabını Rize ve Trabzon oylarına bakarak siz verebilirsiniz. (…) AKP, işte FETÖ’cü, İskilipli Atifçı ve Pontusçu geçmişi yüksek olan yerlerden yüksek oy alıyor” ifadelerini kullandığı gerekçesiyle yollarını ayırdığını duyurdu.

Aydınlık’ın açıklamasında, “Yazarımız Rıza Zelyut “Türk kışı” başlıklı dünkü yazısında “Fetullah’ın Erzurum’daki torunları kime oy verdiler? Kendilerini Fetullah Gülen’in torunları olarak gösterenler o seçimde de bu seçimde de AKP’ye oy verdiler. (…) Peki 1919’larda Pontus Rum Devleti kurulmak istenen bölge halkı kime oy verdi? Cevabını Rize ve Trabzon oylarına bakarak siz verebilirsiniz. (…) AKP, işte FETÖ’cü, İskilipli Atifçı ve Pontusçu geçmişi yüksek olan yerlerden yüksek oy alıyor” cümlelerini kullandı. Aydınlık gazetesi Ak Parti’ye oy veren halkımızı terör örgütleriyle ilişkili ve düşman cephede gösteren bu ifadeleri kesinlikle kabul etmemektedir. Türk milleti bir bütün olarak ABD destekli terör örgütleriyle mücadele etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

ZELYUT ‘AMERİKANCI’ OLDU

“Türk kışı” söyleminin ABD’ye ait olduğu belirtilen açıklamada “Aydınlık, Michael Rubin başta olmak üzere Pentagon’un psikolojik savaş elemanlarının bu yöndeki tehditlerini uzun süredir kamuoyunun dikkatine sunuyor. Aydınlık sütunları Rubin’le aynı anda aynı söylemlerin dillendirileceği yer olamaz” ifadelerine yer verildi.

‘BEKA TÜCCARLARI’ SÖYLEMİ DE PERİNÇEK’İ RAHATSIZ ETMİŞTİ

Rıza Zelyut ve Perinçek, 31 Mart seçimlerinden önce de AKP-MHP ittifakının oy devşirmek için sık sık kullandığı ‘beka sorunu’ meselesi yüzünden atışmışlardı. Zelyut yazısında, “Bu belayı yaratan iki isim Bahçeli ile Erdoğan, kendi eserleri olan beka sorununu çözebilirler mi? Elbette çözemezler! Çünkü kriz yaratan etnikçi ve mezhepçi politikalarını doğru sanıp sürdürüyorlar. Kendi sonlarının gelmesini, Türkiye’nin sonu imiş gibi gösteren bu beka tüccarlarına ders vermek, bugün milli bir görev haline gelmiştir” demiş, Perinçek de “Aydınlık gazetesinin kimi yazarları “Bekâ sorunu ticareti” başlıklı yazılar yazıyorlar. Türkiye’ye yönelen tehdide Aydınlık sayfaları bile âlet olur hale gelmiş” yazarak tepki göstermişti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ