Peru’da başkanlık seçimini solcu aday Castillo kazandı

Peru’daki meclis seçimlerinde ise Özgür Peru partisinin koalisyon kurması bekleniyor. Özgür Peru, yüzde 13,41 oy ile birinci parti olurken mecliste 37 koltuk alması öngörülüyor, Peru Komünist Partisi’nin de yer aldığı “Peru için Birlikte” grubu ve bir başka yüzde 6,59 oy ile 5 koltuk elde etti.

09 Haziran 2021 0

Peru’da 7 Haziran tarihinde gerçekleşen meclis ve başkanlık seçimlerinde resmi olmayan sonuçlar kamuoyu ile paylaşılıyor.

Çekişmeli geçen seçimlerde, Pedro Castillo’nun resmi olmayan sonuçlara göre başkanlık seçimlerini kazanmayı garantilediği açıklandı. Son duruma göre Pedro Castillo yüzde 50,21, rakibi burjuvazinin temsilcisi Keiko Fujimori ise yüzde 49,79 oy oranına sahip. Kesin sonuçların Türkiye saatine göre yarın açıklanması bekleniyor.

Peru’daki meclis seçimlerinde ise Özgür Peru partisinin koalisyon kurması bekleniyor. Özgür Peru, yüzde 13,41 oy ile birinci parti olurken mecliste 37 koltuk alması öngörülüyor, Peru Komünist Partisi‘nin de yer aldığı “Peru için Birlikte” grubu ve bir başka yüzde 6,59 oy ile 5 koltuk elde etti.

Peru Seçim Ajansı tarafından yapılan ilk açıklamalarda Fujimori’nin seçimi önde götürdüğü açıklandı. Bununla birlikte kırsal kesimden gelen oyların açıklanması ile Pedro Castillo öne geçti ve farkı gittikçe açtı.

GÜNEY AMERİKA’DA YENİ BİR HALKÇI İKTİDAR

ABD’nin Bolivya ve Venezuela’ya durmaksızın saldırıları sonrasında, kesintisiz devrim sanatını ihmal eden iktidarların zora düştüğü bir süreçte, her iki ülkede de sandıktan tekrardan halkçı iktidarların kazanmasının ardından, Peru’da kazanılan seçim yeni bir sürecin kapısını açıyor.

Peru’da emperyalizm yanlısı iktidarlar, Aydınlık Yol ve Túpac Amaru gruplarından militanlara yönelik sayısız katliama imza atmış ve en sonunda Peru Yargısı, artan tepkileri hafifletmek amacıyla burjuvazinin başkanı Alberto Fujimori’yi 40 yıl hapis cezası ile cezalandırmıştı.

14 yıldır siyasi hareketin içindeki “Özgür Peru” hareketi ise kendini Marksist-Leninist bir parti olarak tanıtıyor ve Perulu Komünist “José Carlos Mariátegui”nin takipçisi olduğunu belirtiyor. Mariátegui, Peru Gerçekliği Üzerine Yedi Deneme adlı eseri ile Peru’nun sorunlarını Diyalektik Materyalist yöntemle ilk çözümleme olarak kabul edilmekte ve bu noktada Mariátegui, Peru’da devrimin başarısı için Peru’ya özgün programın olmasını savunmakta. Bununla beraber, Mariátegui’yi takip eden partilerde teorik gelişim ve buna yönelik program üretiminde sorunlar olduğuna dair eleştiriler ve bu eleştirilerin doğrultusunda tartışmalar devam etmekte. Özgür Peru’nun iktidarında bu tartışmaların devam etmesi ve pratikte nasıl uygulamaların olacağı da beklenti olarak önlerinde yer almakta.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ