PKK’dan Sosyalist Küba’ya iftiralar

PKK’nın Kandil’deki yöneticilerinden Nurettin Demirtaş yazısında Sosyalist Küba’yı hedef aldı. Nurettin Demirtaş, “Çin ve Küba gibi ülkeler Kürt halkının özgürlük mücadelesini desteklemelidir. Kürt halkını ve özgürlük mücadelesini tanıdıklarında demokrasiyle tanışmış olacaklardır.” dedi.

07 Nisan 2021 0

Amerikancı Kürt Hareketi PKK’nın Kandil’deki liderlerinden Murat Karayılan, Kasım ayında İsrail medyasına verdiği demeçlerinde ABD lehine olumlu görüşler belirtmişti. Karayılan İsrail medyasına verdiği demeçte şu sözleri kullanmıştı:

ABD dahil hiçbir güce düşmanlığımız yok ve ABD’yi asla hedef almadık

Bu açıklamaların benzerlerini yapmayı sürdüren PKK yöneticileri, ABD’nin kendileri ile temasa geçmesi içinde defalarca çağrılarını sürdürdüler. PKK yöneticileri, açıklamalarının her satırında Anti-komünizm yaparak adeta haydut devlet ABD’nin kendileriyle çalışmaya devam etmesi, yeni görevler vermesi için yarış halindeler. PKK yöneticisi Karayılan, İsrail medyasına verdiği demeçlerde Sovyetler Birliği için şu ifadeleri kullandı:

“Biz Sovyet ideolojisini eleştirdik. Bu yüzden Sovyetler Birliği çöktüğünde olumsuz etkilenmedik, çünkü onlardan her zaman uzak durduk. Sovyetler Birliği çöktü çünkü demokrasi yoktu ancak Amerika demokrasi sayesinde ayakta kaldı. ABD ile ilişki geliştirilmesine karşı değiliz.”

Karayılan, ABD’nin “demokrasi ülkesi” olduğunu ve bu sebeple ayakta durduğunu vurgulayarak, ABD ile ilişkilerin geliştirilmesini savundu.

ABD, Ortadoğu halkları başta olmak üzere tüm mazlum halklara acı ve gözyaşına boğan, onlara zulümler götürmeye devam eden, Che’nin de deyimiyle “insanlık soyunun baş düşmanı” ülke olmaya son hız devam ediyor. Tüm insanlığın yaşadığı en büyük pandemi olan Kovid-19 virüsü sırasında ABD, dünya üzerinde en fazla sağlık hizmeti aksaklığının, ölümlerin yaşandığı ve insani yardımların yapılmadığı ülkeler arasında yer alıyor. ABD, vatandaşlarını bu pandemiden koruyamazken ve sağlık hizmetini herkese eşit, ücretsiz bir şekilde ulaştırmazken, hatta bunu bilinçli şekilde yapmazken, insani olmayan birçok olayın yaşanmaya devam ettiği ülkeler arasında yer almaya devam ediyor. ABD’de yaşanan en büyük insanlık dramlarından bir tanesi de 21. yüzyıl dünyasında daha halen ırkçılığın ABD’de capcanlı yaşamasıdır. George Floyd’un “nefes alamıyorum” feryatlarına rağmen, kayıt almaya devam eden kameralar karşısında polis işkencesinde öldürülmesi tüm dünyayı sarsan “demokrasi(!)” gösterisi olmuştu.

PKK yöneticileri, ABD’nin “Demokrasi ülkesi” olarak ayakta durduğunu savunmaya devam ediyor. Eski Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) Genel Başkanı olan Nurettin Demirtaş, şu anda Kandil’de PKK’nın yöneticiliğini yapıyor. HDP Eş Genel eski Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ağabeyi olan Nurettin Demirtaş, PKK’ya yakınlığıyla bilinen, Avrupa’dan yayın yapan Özgür Politika gazetesine bir yazı yazı yazarak, PKK’nın Antikomünizm tutumunu devam ettirmeyi sürdürdü. PKK yöneticisi Nurettin Demirtaş, “Devrimlerin korunma sorunu” başlıklı yazısında Sosyalist Küba ve Çin’e yönelik görüşlerini paylaştı.

PKK yöneticisi Nurettin Demirtaş, şu sözlerle Sosyalist Küba’yı hedef alarak, Küba’nın “anti-emperyalist” anlayışını Türkiye iktidarı ile yakınlaşmaya indirgeyerek, dayanağı olmayan ithamlarda bulundu:

“Küba devrimci gelenek yönüyle daha farklı değerlendirilse de onların da anti-emperyalizm tezleri çok farklı değildir. Bunu en açık şekilde Türk devleti ve Kemalizme yaklaşımlarında görüyoruz. Bir soykırımcı devleti bile ‘anti-emperyalist’ olarak görebilmektedirler. Onlara göre CIA ajanı Doğu Perinçek ve ırkçı MHP-AKP bile anti-emperyalisttir! Kürt halkıyla dostluk ve dayanışma konusunda Küba’nın sergilediği zayıf tutumun kaynağında bu yanılgılı zihniyet bulunmaktadır. Bu örnekler tutarlı bir anti-emperyalizmin esasen bütünlüklü anti-kapitalist tutumdan geçtiğini göstermektedir. Çin ve İran’da olduğu gibi kapitalist sistemin içinde olacaksın ama anti-emperyalist olduğunu iddia edeceksin! Türk devleti gibi kapitalist soykırımcı bir devleti bile anti-emperyalist sayacaksın! Bunun tutarlı olmadığı açıktır.”

Nurettin Demirtaş, gerek Sosyalist Küba’nın “Anti-Emperyalizm” politikasını, gerekse Ulusal Sorun üzerine tutumlarını demagojik bir saldırıyla haksız yere söylemlerle itham ve saldırılarına devam ederek şunları da söyledi:

“Asgari düzeyde bir tutarlılık bile Kürt sorununa çözümleyici yaklaşmalarını gerektirir. Çin ve Küba gibi ülkeler Kürt halkının özgürlük mücadelesini desteklemelidir. İran ise demokratik çözüme açık olmalıdır. Kürt halkını ve özgürlük mücadelesini tanıdıklarında demokrasiyle tanışmış olacaklardır. İşte o zaman emperyalizmin karşısına çıkabilirler. Emperyalizmle yarış parayla, teknikle, silahla değil demokrasiyle olur. Demokrasiyi içselleştirenler ayakta kalabilirler. Bu durum tüm devrimler için geçerlidir.”

PKK yöneticisi Nurettin Demirtaş, tüm bu ithamları ile Anti-Komünizm yapmayı ve ABD’nin “Demokrasi ülkesi” olarak tanımlanmasından bir an için vazgeçmeyerek, devrim ve demokrasi üzerine de takiye yapmayı sürdürdü. Ortadoğu’da Emperyalizmin “petrol bekçiliği” görevini yürütmeye devam eden, Suriye halkının kaynaklarını ABD ile birlikte yağmalamayı sürdüren ve AB-D Emperyalistlerinden defalarca “Kara Gücüm” diye tebrikler alan PKK’nin bu söylemleri, görevlerini yapmaya devam ettiklerinin göstergesi.

Demirtaş’ın anti-demokratik olmakla suçladığı Sosyalist Küba, halkın taleplerine kulak veren ve insan sevgisini temel alan demokratik yönetim işleyişi ile bilinmekte. Küba Eski Büyükelçisi Ernesto Gómez Abascal, Küba Devriminin 50. yıldönümünde Küba halkının kazanımlarını şöyle özetlemekte:

“Ulusal bağımsızlık ve özgürlük, sosyal adalet, gerçek demokrasi, tüm halkın bütünlüğü, insan hakları, ırk ve kadın erkek eşitliği, herkese şerefli bir iş, kültür devrimi, okuma yazma sorununun tamamen ortadan kaldırılması ve üst düzey eğitim seviyesi, üniversiteler de dâhil ücretsiz eğitim, herkes için sağlık, dürüstlük, siyasi yolsuzluğa son verilmesi, gangsterliğin ve suçların tamamen ortadan kaldırılması, enternasyonalizm ve dayanışma ve en önemlisi de halkın saygınlığı… ” (Küba Devrimi 50 Yıldır AB-D Emperyalistlerine Meydan Okuyor, Derleniş Yayınları)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ