Polisten hak peşindeki Pegasus çalışanlarına barikat

Sendikalaştıkları için işten atılan Pegasus çalışanları, işten çıkarmaları protesto etmek için Pegasus Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Kişisel eşyalarının alınmasına izin verilmeyen çalışanlar, kolluk kuvvetlerinin zoru ile Genel Müdürlük dışına çıkartıldılar.

13 Temmuz 2021 0

Pegasus Hava Yolu firmasında, sendikalaştıkları için 40 çalışan işten aldı. Çalışanlar bu karar üzerine direnişe başladı ve direnişin bir parçası olarak, üye oldukları Nakliyat-İş sendikasının yöneticileri ile birlikte dün (12 Temmuz 2021) Pegasus Genel Müdürlüğü önünde bir araya geldiler. Çalışanlar, işten ayrıldıktan sonra genel müdürlük binasında kalan özel eşyalarını da almayı talep ettiler.

Bina önünde açıklama yapmak için giren işçiler ve Nakliyat-İş sendikası yöneticileri, şirketin ihbarda bulunduğu kolluk kuvvetlerinin zoruyla dışarı çıkartıldılar. Çalışanların hem yöneticilerle hak talepleri için konuşmasına, hem de özel eşyalarını almalarına izin verilmedi.

Çalışanlar muhattap bulamamaktan şikayetçi olmakta ve gelecek süreçlerde haklarını almak için eylemlerini sürdüreceklerini belirtmekteler.

Pegasus’ta 40’a yakın çalışan, pandemi döneminde yürürlükte olan “işten çıkarma yasağı”nın 1 Temmuz’da son bulmasının ardından işten atıldı. İşten çıkarılan çalışanlara noter aracılığıyla gönderilen yazılarda, gerekçe olarak “performans düşüklüğü” gösterildi. İşçiler, işten atılma sonrasında hak mücadelesi için direnişe başladılar.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ