Prof. Dr. Alpay Azap: Vaka artışı bizi endişelendiriyor

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Azap “Kontrolsüz bir şekilde yayılmaya başladığını görüyoruz” derken, yoğun bakım doluluk oranları için ise “Henüz yerimiz var ama açıkçası bu artış bizi endişelendiriyor” şeklinde konuştu.

18 Ağustos 2020 0

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Türkiye’yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Habertürk TV’deki Gün Başlıyor programına katılan Azap, “Olgu sayıları binin altına çok düşmese de virüsün kontrolsüz şekilde yayıldığı dönemi bitirmiştik. Şimdi kontrolsüz bir şekilde yayılmaya başladığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Vaka sayılarında artış olduğunu kaydeden Azap, Ankara için “3-4 haftadır oldukça yoğunuz. Olgu sayılarında çok hızlı olmamakla beraber bize başvuran kişi sayısında olsun, testte pozitif vaka yakalamada olsun günbegün artış var” dedi.

‘ŞU AN İÇİN İDARE EDİYORUZ’

Yoğun bakımların doluluk oranlarına ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Alpay Azap, şunları söyledi:

“Şu an için idare edebiliyoruz. Yoğun bakımdaki yataklarımız tamamen dolu değil. Onlarda da doluluk oranımız hafta hafta artıyor. Henüz yerimiz var ama açıkçası bu artış bizi endişelendiriyor

İlk dalgada gördüğümüz gibi olgu sayılarının hızlı bir şekilde artmasından büyük endişe duyuyoruz açıkçası. Dalga meselesini tartışırken elimizde net bilimsel bir kriterimiz yok. Hangi sayının altına düştüğünde ‘dalga bitti’, hangi sayının üstüne çıkıldığında ‘ikinci dalga başladı’, bunu söyleyebileceğimiz bir kriterimiz yok aslında.

‘KONTROLSÜZ ŞEKİLDE YAYILIYOR’

Genel kabul gören kriter, virüs toplumda kontrolsüz bir şekilde yayılıyorsa bunu bir dalga olarak kabul etmelisiniz. Ben birinci dalgayı aslında kontrol altına aldığımızı düşünüyorum. Olgu sayıları binin altına çok düşmese de virüsün kontrolsüz şekilde yayıldığı dönemi bitirmiştik. Şimdi ama kontrolsüz bir şekilde yayılmaya başladığını görüyoruz. Fark etmiyor birinci dalganın ikinci piki de diyebilirsiniz 2. dalga da diyebilirsiniz ama ortada bir gerçek var; olgu sayıları artıyor.

‘HER YAŞ GRUBUNDAN HASTA VAR’

Aslında cevaplarını bizim de merak ettiğimiz sorular. Bu salgını yönetmek için bu soruların yanıtlarını iyi bilmeniz lazım. Muhtemelen il pandemi kurulu bunu çok yakından takip ediyordur. Ben sadece kendi merkezimizin verilerini biliyorum. Her yaş grubundan hastalarla karşılaşıyoruz. Beklendiği üzere genç yaşlarda daha hafif seyreden vakalarla karşılaşıyoruz. Yatan hastalara baktığımızda onların yaşlarının yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Dünyada bu hastalığın ağır seyrettiği yaş bizde biraz daha erken, mesela yurt dışında 65 yaş ve üzerinde ağır seyrederken bizde biraz daha altlara doğru kayıyor. Çünkü bizde daha erken yaşlarda kronik rahatsızlıkların ortaya çıkma olasılığı biraz fazla. O yüzden 40’lı, 50’li yaşlarda ağır seyirli hastalarımız var.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ