Prof. Dr. Ercan Küçükosmanoğlu yazdı… 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun

Bütün bu koşullara rağmen Tıp Bayramımız kutlu olsun. Birlikte olursak biz kazanacağız.

15 Mart 2022 0

Halkçı Doktorlar grubunun 14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili bildirisini sizlerle paylaşıyorum.

***

Kovid-19 pandemisinin 2. yılını doldurduk. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de hekimler ve bütün sağlık emekçileri bu sürecin yükünü taşıdık. Çok yorulduk. 553 sağlık emekçisi arkadaşımızı kaybettik. Pandemi öncesi de çığ gibi sorunlar vardı. Pandemi ve yaşanan ekonomik kriz sorunları katlanılamaz düzeye getirdi.

Sağlıkta şiddet olayları o kadar üst boyuta çıktı ki hastanelerde hiçbirimizin can güvenliği yok. Uzun çalışma süreleri, sonu gelmeyen nöbetler ve 5 dakikada bir hasta bakma baskısı doktorların tükenmişlik sendromuna girmesine neden oldu. Düşük ve emekliliğe yansımayan ücretler dolayısı ile gelecek kaygısı. Birçok kurumda ciddi boyutlara ulaşan mobbing insanların mesleğinden soğumasına neden oldu.

Aile hekimlerine yönelik negatif performans baskısı, ödeme sözleşme yönetmeliği ile ceza tehdidi ile iş barışı bozuldu.

Sağlıkta dönüşüm programı ile sağlık özelleştirildi. Kamu hastanelerine SUT kararları ile hasta bakarken zarar etmesine neden olan fiyatlar belirlenirken, aynı işlemler özel hastanelerde bununla kıyaslanamayacak fiyatlara ulaştı. Kamuda ücretler düştü. Birçok hastane döner sermaye dağıtamaz duruma geldi. Bilinçlice kamu hastaneleri ve üniversite hastaneleri batırılmaya çalışılıyor ve batırılıyor. Çoğu hastane borç batağı içinde. Öte yandan hasta garantili şehir hastaneleri, bütçede sağlığa ayrılan payın büyük kısmını götürüyor. Bütün bu sorunlar yaşanırken Erdoğan’ın bu zor koşullarda çalışan doktorlara “giderlerse gitsinler” diye konuşması bardağı taşıran son damla oldu. AKP iktidarı sağlık alanında yaşanılan sorunları görmemezliğe geliyor. Öne sürdükleri çözümler, sağlık hizmetlerini bilimsel temelde yönetmekten çok uzak. Yaşadığımız sorunların çoğu, halkın sağlığından çok yerli-yabancı parababalarının kar etmesininin, öncelik olarak kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu süreçte doktorların, sağlık emekçilerinin sağlığı da hiç önemsenmemekte ve emek güçlerinin karşılığı verilmemektedir.
Bu ülkenin hekimleri Tıbbiyeli Hikmetlerin devamcıları, Nusret Fişek hocanın öğrencileri olarak ayağa kalkıp haklarımıza sahip çıkıyoruz.

Sağlıkta şiddet son bulana kadar, emeğimizin karşılığını alana kadar, bir hastaya kaç dakikada bakacağımıza kendimiz karar verene, emeklilik günlerimizi güvenceye alana, ve mobbingler, 36 saatlik nöbetler son bulana kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Bu nedenle bu TIP BAYRAMINDA ve 15-16 Mart da kendi sorunlarımıza sahip çıkıyoruz ve iş bırakıyoruz.

Bütün bu koşullara rağmen Tıp Bayramımız kutlu olsun.

Birlikte olursak biz kazanacağız.

HALKÇI DOKTORLAR

BENZER KONULAR
YORUM YAZ