Özel Çeviri | Raul Castro devrimin önderliğine devam ediyor

Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi Birinci Sekreteri, Genelkurmay Başkanı Raúl Castro Ruz, Havana’da Komünist Parti Merkez Komite üyeleri, örgütün il ve belediye komiteleri, kitle örgütleri ve Genç Komünistler Birliği’yle buluştu.

15 Haziran 2018 0

Yaklaşık üç saatlik bir konuşma yapan Raul Castro, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanan çatışmalara işaret ederek,  uluslararası durum hakkında fikirlerini paylaştı. Raul, hükümetleri devirmek için ‘geleneksel olmayan savaşların’ uygulanmasından, Latin Amerika’daki durumdan, Küba’nın şu anki durumunu belirleyen tarihsel gerçeklerden, Sosyalist Kamp’ın çöküşünden ve daha birçok konudan bahsederek bir kez daha devrimin önderliğinin sağlamlığını kanıtladı.

“ANA SİLAHIMIZ: BİRLİK”

Raul konuşmasında, ‘devrimin ana silahının her zaman ‘birlik’ olduğunu ve herhangi bir uluslararası olumsuz durum karşısında Küba’nın kendi prensipleriyle savaşmaya ve sosyalizmi savunmaya devam edeceğini’ vurguladı.

Küba’nın ekonomik gelişiminin şu anın en önemli sorunu olduğunu belirten Raul, diğer sorunların da ekonomiyle bağlantılı olarak çözülebileceğini belirterek sorunların açıkça ortaya konulmasının önemli olduğunu söyledi.

Raul, Havana, Varedero başta olmak üzere ülkenin merkezindeki bölgelerinde geliştirilen turizm ve benzeri programları örnek göstererek  “Açık görüşlü olmalıyız” dedi. Yeniliklerden kaçılmaması gerektiğini söyleyen Raul, devrim sürecinde bazı kadroları umutsuzluğa itecek zor anlar yaşandığını anlatarak, “kavga etmeliyiz, her zaman önce kendi zihinlerimizle mücadele etmeliyiz, çünkü bizi temelde mahkûm eden şeyler oradadır” dedi.

KADINLARA DAHA ÇOK GÖREV

Raul, özellikle partide ve ülkenin yönetiminde kadınlarla gençleri karar alma pozisyonlarına yükseltmeye devam edilmesi gerektiğini vurgulayarak, devrimin her döneminde kadınların büyük rol oynadığını söyledi. Raul, kadınların merhametini, örgütlenmedeki güçlerini ve düzenli olma konusundaki başarılarından övgüyle bahsetti.

Toplantıda aynı zamanda Devlet ve Bakanlar Kurulu Başkanı Miguel Díaz-Canel Bermúdez ve Merkez Komitesi’nin ikinci sekreteri José Ramón Machado Ventura da vardı.

Üç gün süren toplantıda, il ve belediye komitelerinin birinci sekreterleri, örgütün işleyişi, militanların öncü rolü, parti kongresinde alınan kararların yerine getirilmesi hakkında görüş ve öneriler sunuldu. Toplantıda ayrıca politik-ideolojik çalışmanın önceliklerinin yanı sıra, eğitim, bilim, spor, ulaşım, endüstri ve inşaat faaliyetlerinin gidişatıyla ilgili çalışmalar da yer aldı.

Raul Castro, çalışmaları süren yeni  Anayasa Taslağının hazırlanması, anayasanın taslak metni hakkında yapılan tartışmalar ve  çalışmaları yürüten komisyonun yaptığı analizler hakkında da bilgi aldı.

Merkez Komitesinin İkinci Sekreteri José Ramón Machado Ventura toplantıyla ilgili şunları söyledi:

”Bu, tüm konuların nesnel olarak ele alındığı verimli bir toplantıydı. Raul, örgütün önümüzdeki aylarda anayasa reformu ve ülkenin kitle örgütlerinin çeşitli kongrelerini hazırlaması için önem vermesi gereken sıkı çalışmayı vurguladı

Partinin kadrolarının insanlarla daha fazla diyaloga girme ihtiyacının olduğunu, kadroların bölgede meydana gelen her şeyi bilmesi gerektiğini ve çalışma biçimlerimizin ortaya çıkardığı değişimlerden kaynaklanan sorunların önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ