Real, Makro, Uzel Makine İşçileri Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde “direnişe devam” diyorlar

Direnişler ile ilgili olarak açıklama yayınlayan Nakliyat-İş sendikası, tazminat hakları ödeninceye kadar eylemlere devam edeceklerini vurguladılar.

24 Şubat 2020 0

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikası, 23 Şubat Pazar günü gerçekleştirdiği eylemlerle işçi-sendika düşmanlığına karşı İstanbul’da Real-Makro-Uzel işçileri ile, Konya ve Kayseri’de ise Makro işçileri ile direnişe devam etti.

Direnişler ile ilgili olarak açıklama yayınlayan Nakliyat-İş sendikası, tazminat hakları ödeninceye kadar eylemlere devam edeceklerini vurguladılar.

Açıklamada şu ifadeler de yer aldı.

“Bayrampaşa’da ki Uzel Fabrikasının önünde Uzel İşçileri ödenmeyen tazminat hakları için eylemlerine devam ediyor. Eylemde Uzel Makine Direnişçileri katılarak bir konuşmalar yaptı. 11 yıl boyunca üyesi oldukları Türk Metal Sendikası, Uzel Makina işçilerini oyaladığını ve bu süreçte Patronlarla birlikte davrandıklarını ifade ettiler. Uzel işçilerinin mücadelesinin çok yol aldığının altına çizdiler. Direnişi kırmak için hem sendikaları Türk Metal, Uzel Ailesi, “Uzel Makine İşçilerinin parasını aldıklarını, şov için eylemlere devam ediyorlar”, diyerek kamuoyunu yanıltmak, kamuoyunda gelebilecek destekleri engellemek istiyor, dediler. Bu tür yapılan yalan haberleri ortaya atanlar bilsin ki bizim mücadelemizi hiçbir şey engelleyemez, ifadesini kullandılar.

İşçilerin konuşmalarından sonra Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir konuşma yaptı. Küçükosmanoğlu, Uzel Makina İşçilerinin haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Direneceğiz ve kazanacağız. Nakliyat-İş Sendikası olarak Uzel Makine Direnişini sahiplenmeye devam edeceğiz vurgusunu yaptı.

Real Market Direnişçileri 31 aydır parababalarının işçi düşmanlığına ve sarı sendikacılığa karşı mücadelesi sürüyor.

Bayrampaşa İstanbul Form AVM’ deki ki Media Markt Mağazasına giren direnişçiler, içeride alış veriş yaparak çok kısa süre içinde kasaları kilitlediler. Aldıkları ürünleri kasalardan tek tek geçiren işçiler paraları Media Markt ve METRO tarafından gasp edildiği için ödeme yapamayacaklarını belirterek ürünleri kasalarda bıraktılar. Müşterilerin bir kısmı eyleme destek vererek alışveriş yapmadan mağazayı terk ettiler.

Mağaza içinde müşterilere yönelik Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir konuşma yaptı. Media Markt’ta alışveriş yapmamaya çağırdı.
Media Markt’dan çıkan işçiler AVM’ içinde sloganlarla dışarı çıktı. AVM önünde pankartlar ve dövizler açılarak basın açıklaması yapıldı. Real Direnişçileri konuşmalar yaptı. İşçiler İşçi Sınıfının en onurlu davası olan ekmek ve hak alma davasının mutlaka başarıya ulaşacağını belirterek mücadelenin devam edeceğini belirttiler. Eyleme Uzel Makina ve Uyum/Makro İşçileri sınıf dayanışmasında bulunarak Real Direnişçilerine destek verdiler.

Uyum Makro İşçileri sendikamız öncülüğünde 16 aydır gasp edilen hakları için direnişlerini sürdürüyor.

Bayrampaşa İstanbul Form AVM’de eyleminden sonra direnişçiler topluca Güneşli’de bulunan Uyum Market Eski Genel Müdürlüğü önüne gittiler. Pankart açarak slogan atan işçiler burada da yaptıkları konuşmalarda haklarını alıncaya kadar eylemlerin devam edeceğini belirttiler.

İşçiler Uyum Genel Müdürlüğü önündeki eylemin ardından Güneşli Metro Gross Market önüne gittiler. Kortej oluşturup pankartlarla yürüyen direnişçi işçiler METRO mağazasının önüne geldiler. Metro önünde her zaman olduğu gibi Metro Özel Güvenliği kapıya duvar olmuştu. Real Direnişçileri burada yapmış oldukları konuşmalarda bir kez daha Metro Yönetimini protesto ettiler. Real Direnişinin aynı zamanda sarı sendikacılığa karşı verilen bir mücadele olduğunun bilincinde olduklarını belirtiler. Üyesi oldukları Tez Koop-İş Sendikasını kendilerine sahip çıkmamasını ve Metro Markette örgütlü, Metro ile işbirliği içinde olan Sosyal-İş sendikalarını protesto ettiler. Kahrolsun sarı ve işbirlikçi sendikalar, dediler. Gasp edilen tazminatlarını alıncaya kadar Mücadelenin devam edeceğini söylediler. Buradaki eylemde atılan sloganların ardında sona erdi.

Pazar günü Kayseri ve Konya’da Makro İşçileri “Yağma Yok Tazminatlarımızı Alacağız” Dedi.
Kayseri ve Konya’da bulunan Makro İşçileri Pazar günü eylemlerine devam ettiler. İşçiler tarafından yapılan açıklamada gasp edilen tazminat haklarını almak için bir araya gelerek Nakliyat-İş sendikası öncülüğünde mücadele etiklerini belirterek tazminatları ödeninceye kadar da eylem yapmaya devam edeceklerini belirttiler.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ