Real market işçisi serbest bırakıldı!

2 yıla yakın bir süredir gasp edilen anayasal hakları için direnen Real Market işçilerinden Yaşar Kara serbest bırakıldı.

24 Mayıs 2019 68 0

NeyseO- 2 yıla yakın bir süredir hileli iflasa, haklarının gasp edilmesine, sarı sendikacılığa karşı sürdürdükleri mücadelelerini Metro, Media Markt Mağazaları önlerinde Nakliyat İş Sendikası öncülüğünde devam ettiren Real Market Direnişçilerinden Yaşar Kara  23 Mayıs’ta keyfi bir biçimde gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Nakliyat-İş Sendikası‘ndan yapılan o açıklama:

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığının Metro Marketlerin şikayeti üzerine açılan soruşturmadan dolayı Real  Direnişçisi Yaşar Kara 23 Mayıs 2019 Perşembe günü keyfi bir biçimde gözaltına alınmıştır.

Bir gece Kartal Şehit Aslantepe Karakolunda nezarethanede kaldıktan sonra bu sabah Bakırköy Adliyesine getirildi. Sendikamız Avukatının da katılımı ile Yaşar
Kara’nın ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Real Direnişçileri, 21 aydır gasp edilen yasal tazminat hakları için Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde Sarı Sendikacılığa ve parababalarına karşı Metro Market
önlerinde ve Media Markt mağazalarında kasa kilitleme eylemleri ile devam ediyor. Yapılan eylemlerden dolayı Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’na, yöneticilerimize ve Real Direnişçilerine çok sayıda dava açılmış, ifadeye çağrılmışlardır. Bugüne kadar çağrıldıkları tüm ifadelere gitmişlerdir.

Yaşar Kara 23 Mayıs 2019 Perşembe günü, Kozyatağı Metro önünde Real Direnişine yapılan provokasyondan dolayı, Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza
Küçükosmanoğlu, Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal ve Real Direnişçisi Bülent Çelik’e Kartal Adliyesinde açılan davasına katılmak için Kartal Adliyesine giderken GBT sorgusunda yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştır.

30 Mayıs 2018 tarihinde Güneşli Metro önünde yapılan eylemde “mala zarar verme” gerekçesiyle Metronun şikayeti üzerine, Bakırköy Başsavcılığı soruşturma
başlatmıştı. Yakalama kararını Bakırköy 5. Sulh Ceza Hakimliği vermiş. Kararının gerekçesi olarak ev adresi bulunamadığı için tebligatın yapılamaması gösterilmiştir.

Oysa soruşturmaya konu olan olayla ilgili Yaşar Karar daha önce ifade vermiştir. Ve bu ifadenin de soruşturma dosyasında olduğu ortaya çıkmıştır.
Bu keyfi ve hukuksuz tutumu protesto ediyoruz. Baskılar, gözaltılar, davalar Real İşçilerini yıldıramaz.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar, ayakkabılar ve açık hava

BENZER KONULAR
YORUM YAZ