“Rıza Bey Apartmanı Çocuk Parkı Olsun”

Depremde kızları Feda ve Diren’i, yeğenleri Vera ve Lena’yı ve annesi Arife Yücel’i kaybeden Emine Yücel konuştu.

24 Ocak 2021 0

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’in Seferihisar ilçesinde meydana gelen 6,9’luk depremde 118 kişi hayatını kaybetmiş ve 1035 kişide yaralanmıştı. Depremde kızları Feda ve Diren’i, yeğenleri Vera ve Lena’yı ve annesi Arife Yücel’i kaybeden Emine Yücel, Odatv’den Hüreyra Oflaz’ın sorularını yanıtladı.

İzmir’de yaşanan depremde anneniz, iki çocuğunuzu ve iki yeğeninizi kaybettiniz, neler söylemek istiyorsunuz? 

“Ben Emine Yücel, 30.10.2020 tarihinde Sisam adasında meydana gelen deprem nedeniyle İzmir ili Bayraklı ilçesinde yıkılan Rızabey Apartmanında oturuyordum. Deprem meydana geldiğinde evime koşarak gittim ancak bina yıkılmıştı evde kızlarım Feda ve Diren, yeğenlerim Vera ve Lena ile annem Arife Yücel vardı, biz işe gittiğimiz için kızlarıma ve yeğenlerime kayınvalidem bakıyordu, 4 gün enkazdan çıkmalarını bekledik ancak 4. Gün çocuklarımın, yeğenlerimin ve annemin cansız bedenine ulaşıldı. Rızabey apartmanın enkazında 6-7 gün arama kurtarma çalışmaları devam etti ve 44 kişi hayatını kaybetti, depremde 28’ i çocuk 118 insanımız hayatını kaybetti.”

“KENDİMİZİ GÜVENDE HİSSETMEDİK”

Ailenizin bulunduğu apartman hakkında size daha önce bir şey dendi mi? Bununla ilgili bir çalışma oldu mu? Deprem Bölgesi olan bir yer olmasına rağmen siz kendinizi her zaman ihtimali olan depreme karşı güvende hissettiniz mi?

“Rızabey apartmanındaki evimizi 2013 yılında satın almıştık, iş yerimize yakın olduğu ve çocuklarımız küçük olduğu ve kayınvalidem burada oturduğu, çocuklara baktığı için mecburen bu bölgede bulunuyorduk. Evi satın alırken binanın 2012 yılında riskli olduğuna dair raporu olduğunu evi bize satan kişiler söylemediler, 2014 yılında eve taşındığımızda da binanın böyle bir raporunun olduğu hakkında apartman yöneticisi ve diğer kat malikleri de herhangi bir bilgi vermedi. Zaten böyle bir bilgim olsaydı hem ben en sevdiğim canlarımı bu binada tutmaz hem de herkesin bir an önce o binadan ayrılmasını sağlardım çünkü deprem bölgesi olan bir yerde yaşıyoruz ve halen olması beklenen şiddetli İzmir depremi yaşanmadı, biz hiçbir zaman kendimizi depreme karşı güvende hissetmedik”

“DEVLETİN MADDİ YARDIMLARI…”

Deprem öncesinde ve sonrasında Deprem vergilerinin bir yansımasının olmadığını söyleyen Yücel, “Annemi, çocuklarımı, yeğenlerimi kaybeden bir kişi olarak bu canların yanı sıra kaybettiğim maddi değerleri olan evim, arabam, tüm eşyalarımı hiç düşünmedim bile, ancak; devletin bu anlamdaki maddi yardımları da kaybedilenlerin yanında gerçekten komik miktarlı yardımlardır” dedi.

“YÜREĞİM, VİCDANIM KABUL ETMİYORDU”

Emine Yücel, Deprem sonrasında yaşanılan süreci şöyle anlattı:

“Depremden sonra canlarımızı sonsuzluğa uğurladık ve hayatımızda bitmeyecek bir yas dönemine ağır bir travma ile başladık. Birkaç hafta sonra yıkılan Rızabey apartmanının yerine yeniden bir bina yapılacağını televizyondan duydum ve çok şaşırdım. 44 kişinin günlerce enkazda kaldığı bir yerde ev, konut gibi yaşam alanlarının yapılacak olmasını yüreğim, vicdanım kabul etmiyordu. İnsanlar burada ev yapılsa nasıl huzurla, mutlulukla oturabilecekleri bir türlü aklım almıyordu. Rızabey apartmanın enkazının bulunduğu alan boş bırakılması gerekiyordu, orada ancak çocuklar olabilir diye düşündüm. Depremde vefat eden insanların yarısına yakını RIZABEY APARTMANINDA can vermişti, kaldı ki Rızabey apartmanında ikamet etmeyen birçok insanımız da bu binanın enkazında kalmıştı”

“RIZABEY APARTMANI ÇOCUK PARKI OLSUN”

Rıza Bey Apartmanı’nın bulunduğu alanın çocuk parkı olmasında çağrıda bulunuyorsunuz? Neler söylemek istersiniz?

Emine Yücel eşi Hüseyin Bilgin Yücel ile birlikte yetkili kurumlara başvuruda bulunduğunu şu sözlerle açıkladı; “44 kişiye mezar olan ve İzmir depremi için bir sembol haline gelen bu apartmanın bulunduğu alanın boş bırakılarak deprem gerçeğinin unutulmaması ve yaşamlarının bundan sonraki kısmında depremle birlikte saniyeler içinde yok olan yaşamları hatırlamaları, bu duyarlılıkla yaşamlarını devam ettirmelerini ve geride kalan tüm insanların deprem bilinci ile hareket etmelerini sağlamak için Rızabey Apartmanın bulunduğu yerin, enkaz alanının çocuk parkı yapılması hususunda eşimle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Belediyesi, İzmir Valiliği ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazılı taleplerde bulunduk”

“KAMPANYA BAŞLATTIK”

Emine Yücel devamında şu sözleri dile getirdi; “İnsanların yaşamlarını kurdukları apartmanların zemininden, müteahhitlerin kullandığı malzemelere, bunları denetleyen kurumların sorumluluğuna, işçilerin çalışırken yaptıkları işin önemine ve bu evleri alacak insanların ev alırken yapacakları seçimlere kadar topyekûn bir sorumluluk ve duyarlılık oluşması bundan sonra bu acıların yaşanmasına engel olabilir. İşte bu yüzden toplumun genelinde bu bilincin oluşturulması amacıyla bu alanın boş bırakılmasını, depremde birçok çocuğumuzun kaybı nedenliye de çocuk parkı yapılmasını hatta parkın bir bölümünde çocuklara deprem bilincinin aşılanması için eğitimler verilmesi gerektiğini ve depremde hayatını kaybeden 118 canımızın anısını yaşatabileceğimizi düşündük ve Rızabey Apartmanının bulunduğu alana çocuk parkı yapılması kampanyası başlattık. Bu kampanyamızı sosyal medyada ve yerelde sesimizi duyurmak için birçok sivil toplum kuruluşlarıyla paylaştık. Twitterhashtag #rızabeyparkolsunizmir etiketi ile diğer sosyal medya mecralarında da aynı duyarlılıkta paylaşımlar yapılmaktadır”

“KİMSE ENKAZDA KALMASIN”

Çocuk Parkı talebine depremde çocuklarını kaybeden anne ve babalar ile yakınlarını kaybedenler ve İzmir Halkı’nın destek verdiğini söyleyen Yücel, “Rızabey apartmanının enkazının bulunduğu yer kimse hak kaybına uğratılmadan proje değişikliği vb.. gibi işlemlerle devlet organları tarafından kolaylıkla yapılabilecek bir işlemle park haline getirilebilir. Ülkemizdeki deprem gerçeğini unutmamak için önce yaşananları unutmamamız ve hiçbir şey olmamış ya da olmayacakmış gibi yaşamımıza devam etmememiz gerekiyor. Depremde kimse enkazda kalmasın bizim amacımız. Bizim yaşadığımız acıları başkaları yaşamasın” ifadelerine yer verdi.

“KOLTUKLARI KORUMA KASTI, RANT KASTI”

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Avukatları’nın İzmir Depremi’nde sorumluluğu bulunan kişiler hakkında yaptığı suç duyurusu hakkında düşüncelerini nelerdir?

“İzmir de yaşanan deprem sonrasında İzmir Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma dışında başkaca bir dava ve soruşturmadan bilgim yok, ancak Rızabey apartmanında yaşananlar ihmalin çok çok ötesinde durumlar. Kasıt kesinlikle var, bu kasıt; yetkililerin koltuklarını koruma kastı, müteahhit, teknik mesul, kat malikleri ve yöneticilerinin rant kastı, bu nedenle binanın yapımından deprem anına kadar tüm yetkililer ve sorumluluğu bulunan kat malikleri ve yöneticilerin örnek bir yargılama ile cezalandırılması gerekir”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ