Roma’da ‘çeşmeye atılan paraları kim alacak’ tartışması

Roma’da ünlü Trevi Çeşmesi’ne turistlerin dilek dileyerek attıkları paraları kimin alacağı tartışmaya neden oldu.

Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, şimdiye kadar bir Roma Katolik yardım kuruluşunun kullandığı ikonik çeşmeye atılan paraları devralmayı planlıyor. Raggi, turistlerin dilek dileyerek İtalya’nın başkentindeki ikonik Trevi Çeşmesi’ne attığı 1,5 milyon avroyu (1,7 milyon dolar) kontrol altına almaya karar verdi. Karar, belediye meclisi ile Roma Katolik Kilisesi arasında bir anlaşmazlık yarattı, çünkü şu ana kadarki para kilise tarafından yönetilen Caritas adlı bir yardım kuruluşu tarafından kullanılıyordu. Kiliseye bağlı yardım kuruluşu, harcamalarının %15’ini çeşmeye atılan paralardan karşıladığını söylüyor.

2001’de başlayan bu uygulamayı tersine çeviren Raggi, çeşmeden elde edilen paranın, Roma’nın kültürel varlıklarını ve altyapısını korumak için harcanmasına karar verdi. Belediye meclisi kararının 1 Nisan’da yürürlüğe girmesi bekleniyor. Katolik Kilisesi’ne bağlı bir İtalyan gazetesi olan Avvenire’ye göre, çeşmeden elde edilen para, diğer faaliyetlerin yanı sıra aş evlerine, sosyal yardım programlarına ve evsiz merkezlerine fon sağlamak için kullanılıyordu. Gazete, “Fakirlerden alınan para” başlıklı bir yazı ile bu kararı eleştirdi.

Yardım kuruluşu ayrıca sosyal medyada da müdahale etti, belediye başkanından kararını geri almasını istedi ve ona kuruluşa bağlı “5.000 gönüllü, 300 sosyal hizmet uzmanı ve 145 katolik merkez” olduğunu hatırlattı. Belediye meclisinin çeşme parasını devralma kararı ilk olarak 2017’de önerildi, ancak daha sonra askıya alındı. En son verilen karar ise karışık tepkilere neden oldu ve çoğu insan kilisenin neden bu para konusunda özel haklara sahip olduğunu sorguladı.

Papa Clement XII tarafından 1732 yılında yaptırılan Trevi Çeşmesi, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Bir BBC raporu, aynı adı taşıyan bir 1954 filminde şarkıcı Frank Sinatra’nın “Fıskiyede Üç Para” adlı şarkısı tarafından sikke atma geleneğinin ünlü olduğunu söyledi. BBC’ye göre, söz konusu çeşmeye madeni para atma geleneği, 1957 yılında yayınlanan “Çeşmede Üç Sikke” filmindeki şarkıcı Frank Sinatra’nın aynı isimdeki şarkısıyla ünlü oldu.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.