RTÜK Televizyon İzleme Sürelerini Açıkladı: Artık daha az TV izleniyor

En çok tercih edilen kitle iletişim araçlarından biri olan televizyonlar, artık eskisi gibi tercih edilmiyor.

09 Ekim 2019 0

En çok tercih edilen kitle iletişim araçlarından biri olan televizyonlar, artık eskisi gibi tercih edilmiyor. Nedeni ise televizyonların yerini akıllı telefonların, tabletlerin ve dizüstü bilgisayarların aracılığı ile internetin almış olması. İnternet üzerinden artık tüm çalışmalar halledilebilir hale gelmekte.

Televizyon kanallarının bir başka tercih edilen programı diziler de artık eskisi gibi tercih edilmiyor. Bunun nedeni ise çevrimiçi ve film platformlarının gün geçtikçe güç kazanması. Daha fazla ilgi gören çevrimiçi içerikler daha da zenginleştikçe televizyonlar bile dizi izlemek için kullanılmakta.

Aldığı tartışmalı kararlarla gündeme sık sık gelen RTÜK, televizyon izleme oranıyla ilgili detaylı araştırmasını yayınladı. Yayınlanan araştırma, 2006 ile 2018 yılları arasındaki televizyon izleme alışkanlığının nasıl değiştiğini ortaya koyuyor. RTÜK’ün yaptığı araştırma, Türkiye’nin her geçen gün biraz daha televizyondan uzaklaştığını gözler önüne seriyor.

RTÜK tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, Türkiye’nin 2006 yılında günlük 308 dakika televizyon izlediği görülebiliyor. 2009 yılına geldiğimizde ise bu süre, 263 dakikaya geriliyor. RTÜK’ün araştırması Türkiye’nin, 2012 yılında günlük 234 dakika ve 2018 yılında ise günlük 214 dakika televizyon izlendiğini ortaya koyuyor. Türkiye artık, günlük olarak neredeyse 1.5 saat daha az televizyon izliyor.

RTÜK’ün araştırması, Türkiye’nin hangi tür televizyon programlarına daha büyük ilgi gösterdiğini de açığa çıkartıyor. Araştırmaya göre Türkiye, en çok haber programlarını takip ediyor. Haberlerin ardındansa tahmin edilebileceği gibi diziler izleniyor. Kadınlar daha çok haber ve dizilere ilgi gösterirken, erkekler ise spor programları ve açık oturumları takip ediyor.

Türkiye’nin genç nesli ise televizyonu neredeyse hayatından çıkarma noktasına gelmiş durumda. Gençler televizyonlarda yayınlanan programları izleyecek olsalar bile bunu akıllı telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden yapıyorlar. Televizyona çok da ihtiyaç duymuyorlar. Ayrıca araştırma, eğitim seviyesi yükseldikçe televizyona olan ilginin azaldığını ve yaş ilerledikçe insanların, daha çok televizyon izlediğini gösteriyor.

RTÜK’ün geniş kapsamlı araştırması, Türkiye’nin televizyona olan ilgisinin her geçen yıl biraz daha azaldığını ortaya koyuyor. Diğer teknolojik ürünlerin televizyonların yerini alıp almayacağı ise henüz ön görülemiyor. Ancak gidişat bu yönde devam ettikçe, televizyonun 1930’lu yıllardan beri olan tercih edilirliğinin sona ereceğini ya da biçim değiştireceğini gösteriyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ