Sağlık Bakanlığı’nın illere göre risk haritası gerçeği yansıtıyor mu? Mutasyonlu virüs Türkiye’de de artmaya başladı

Türkiye’de önlemlerin il bazında gevşetildiği veya bazı yasakların tamamen kalktığı bir ortamda Eskişehir’de Mutasyonlu Virüs çıkan apartman ekiplerce karantinaya alındı.

10 Mart 2021 0

Eskişehir’de bir yurttaşta mutasyonlu korona virüsü tespit edilmesinin ardından, yaşadığı apartmandaki 50 kişi ekipler tarafından karantinaya alındı.

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından Korona Virüs ile alakalı “İllere Göre Risk Durumu” haritası yayınlanmıştı.

Bu haritaya göre iller; düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak kategorize edilmişti. İllerin risk durumuna göre düşük ve orta riskli illerde bazı tedbirler gevşetilmiş, bazı yasaklar kaldırılmış ve yarı zamanlı olarak azaltılmıştı. Hatta bazı illerde hafta sonları uygulanmasına devam edilen sokağa çıkma yasakları da kaldırılan yasaklar arasındaydı.

Mutasyonlu Virüsün görüldüğü Eskişehir’de “Orta Risk” kriterleri ile birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından “normalleşme” durumu şöyle açıklanmıştı;

Eskişehir’de normalleşme süreci şöyle olacak:

– Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kalktı.

– 65 yaş üstü ve 20 yaş altı gruptakilerin sınırlı saatlerde sokağa çıkma uygulaması Eskişehir’de kaldırıldı.

– Akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürüyor.

– Okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim tüm sınıflarda başlıyor.

– Eskişehir’de restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler sabah 7.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek.

– Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler sabah 9 ile 19 arasında faaliyet gösterebilecek.

– Eskişehir’de nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler maksimum 100 kişinin katılımı ile yapılabilecek.

– Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları 300 kişiyle yapılabilecek.

Sağlık Bakanlığı’nın yasakları ve tedbirleri gevşettiği Eskişehir’de ise bir sitenin aynı bloğunda bulunan dairelerde yaşayan 4 kişi, Covid-19 belirtileri üzerine Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne giderek test yaptırdı. Yapılan testlerde 4 kişide mutasyonlu korona virüs tespit edilmesi üzerine, Tepebaşı İlçe Hıfzıssıhha Kurul’u tarafından 14 dairede bulunan yaklaşık 50 kişinin, 10 günlük süreyle karantina altına alınması kararı verildi. Yenibağlar Mahallesi Yılmaz Büyükerşen Bulvarı üzerinde bulunan Maliyeciler sitesi C bloğunun apartman kapısına polis ekiplerince şerit çekildi ve apartman karantinaya alındı.

Bu durum üzerine yurttaşlar, AKP iktidarının bilim dışı ve akıl dışı uygulamalarını eleştirdi. Yurttaşlar, “normalleşme” açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ve iktidarın çeşitli kaygılar, siyasi amaçlar üzerine “normalleşme” uydurduklarını ifade ederek, hükümetin Korona Virüs ve Pandemi sürecini akla ve bilime uygun idare etmediğini ifade ettiler.

Henüz gerçek anlamda dünyada ve ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın ilan ettiği gibi bir “normalleşme” süreci görülmezken Sağlık Bakanlığı’nın tüm korona virüs önlemlerini geriye düşürecek ve ülkemizi yeniden virüste pik yapmasına sebep olan “normalleşme” açıklamalarının ise halk sağlığını yeniden tehlikeye atmaya sebep olduğu Eskişehir’de apartmanın karantinaya alınması ile gözler önüne bir kez daha çıktı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ