Sakarya’da saldırıya uğrayan mevsimlik işçiler ifade verdi

Mardin’den Sakarya’ya fındık toplamak için gelen ve saldırıya uğrayan 16 Kürt işçi, darp ve hakaretlere maruz kaldıklarını ifade ederek şikayetçi oldu.

06 Eylül 2020 0

Sakarya’da saldırıya uğradıktan sonra, memleketlerine dönen tarım işçileri, Mardin ve Diyarbakır’da 9 avukat eşliğinde ifade verdiler. “Mağdur” sıfatı ile ifade veren işçiler ile ilgili bilgi veren Mardin Barosu Başkanı İsmail Elik, “Mazıdağı Savcılığı üç kişi haricinde geriye kalan 13 vatandaşımızın ifadelerini ‘tanık’ olarak almak istemişlerdir. Bu hukuka aykırıdır. Avukatlarımızın itirazı üzerine hepsinin mağdur sıfatıyla ifadelerine başvuruldu ve ifadeleri tamamlandı” dedi. Elik, yaşanan olayla ilgili şu bilgileri verdi:

“4 Eylül günü Mazıdağı’ndan Sakarya’ya fındık toplamaya giden köylülerimiz saldırıya uğradı. Tarlada çalıştıkları esnada tarla sahipleri tarafından kendilerine hakaret edilmiş. Bunu jandarmaya bildireceklerini söylemeleri üzerine ‘Burası Mardin değil’ denilerek, ağır hakaretlere ve küfürlere maruz kalarak darp edilmişler. Bu tür ırkçı saldırılar maalesef son zamanlarda oldukça yaygınlaşmaya başladı. Bu uzun zamandır süregelen cezasızlık politikasından kaynaklanıyor.”

“Bu saldırıları yapanlar, bu olayların failleri kendilerinin korunacaklarını düşünüyorlar. Uygulamada da olan gerçekte budur. Soruşturma yapılmadan, olayların üstü örtülmeye çalışıldığı için maalesef olaylar gün geçtikçe artıyor. Sakarya Valiliği’nin yapmış olduğu açıklamanın gerçeklikle bir ilgisi yok. Olay tamamıyla sosyal medyaya yansıdığı gibidir. Mardin Barosu olarak bu sürecin takipçisi olacağız.”

Sakarya’da darp edilen işçiler Şilan Demir ve Baran Demir, Medyascope sitesinde saldırı ile ilgili detayları aktardı:

Şilan Demir: “Sabah saatlerinde tarlaya gittik. Tarla sahibi bize küfür etti. Biz de bu hakareti kabul etmeyeceğimizi belirterek eve döndük. Daha sonra arazinin sahibi ve yakınları ellerinde sopalarla size saldırdılar. Bir tanesinin elinde de balta vardı. Bizi yakıp öldüreceklerini söylediler. Babam ve kuzenime bir şey olmasın diye araya girerken bana bir yumruk attılar, yere düşünce de vurdular.”

Baran Demir: “Biz tenekeleri bıraktık eve gittik. Çalıştığımız yerin üç çocuğu geldi. Önce tartıştılar sonra bize saldırdılar. Bizi ölümle tehdit ettiler ve ellerindeki sopalarla vurmaya başladılar. Birinin elinde balta vardı. Aramızda kadın ve çocuklar da vardı. Dayımın kızını yumrukladılar. Biz adalet istiyoruz. Bize saldıranların cezalandırılmasını istiyoruz. Orada bizi öldürürler diye şikayette bulunma fırsatı dahi bulmadan hemen geri döndük.”

Sakarya’ya fındık toplamak üzere giden mevsimlik işçilere ilk saldırı 22 Ağustos’ta Selahiye Köyü’nde gerçekleşti. İkinci saldırı ise Köyyeri Köyü’nde 4 Eylül’de meydana geldi. Kürt işçilere yapılan saldırı, sosyal medyada yer aldı ve büyük tepki topladı. Olay ile ilgili soruşturmalar devam ediyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ