Sarı Yelekliler, polis yumruklayan boksör için 114 bin euro topladı

Sarı Yelekliler, eylemde bir polis memurunu yumruklayan eski boks şampiyonu Christophe Dettinger’ın savunma masrafı için 114 bin avro topladı.

09 Ocak 2019 50 0

Sarı Yelekliler, geçtiğimiz Cumartesi günkü eylemde bir polis memurunu yumrukladıktan sonra teslim olan eski boks şampiyonu Christophe Dettinger için başlattıkları kampanya ile 114 bin avro topladı. Hükümetin tepkisi üzerine internet üzerinden başlatılan kampanyaya son verildi.

2007 ve 2008’de Fransa Hafif Ağırsiklet Box Şampiyonu olan ve 2013’te boksu bıraktıktan sonra memur olarak çalışmaya başlayan Dettinger’in eylemde polis memuruna yumruk attığı görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

Dettinger, polisin eşi ve bir arkadaşına gözyaşartıcı gaz sıkmasına tepki olarak kendisini savunduğunu söylemiş ve özür dilemişti.

İnternette Christophe Dettinger için başlatılan kampanya ile 114 bin avro toplandı. Kampanyada toplanan paraların pazartesi günü polise teslim olan Dettinger’in savunma masrafları için kullanılacağı açıklandı.

HÜKÜMET’TEN KAMPANYAYA TEPKİ

Birçok bakan, Dettinger’e tepki göstermiş, kampanyaya bağışta bulunanların şiddete ‘alanen destek verdiğini’ öne sürmüştü. Tepkiler üzerine internet üzerinden başlatılan kampanyaya son verildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ