‘Sarı Yelekliler’ yeniden sokaklarda…

Paris’te bugün düzenlenen Sarı Yelekliler gösterisine polis saldırdı. Paris’te başlayan ve Belçika’ya sıçrayan gösterilere bugün Hollanda da eklendi.

01 Aralık 2018 133 0

Sarı Yelekliler bugün yine Paris caddelerindeydi. Akaryakıt vergilerini protesto eden göstericiler polisin sert müdahalesi ile karşılaştı.Fransa’da petrol fiyatlarına getirilen ek vergileri protesto eden “Sarı Yelekliler” bugün başkent Paris’te yine sokağa çıktı. Champs Elysees’nin Zafer Takı’na yakın bölümünde toplanan Sarı Yelekliler’in protestosunda polis en az 60 kişiyi gözaltına aldı.Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisi Elysee Sarayı’na yürümek isteyen Sarı Yelekliler’i dağıtmak için polisler göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullandı. Bölgeye çok sayıda çevik kuvvet ve TOMA gönderilirken üç polis ve yedi gösterici yaralandı. Reuters Paris’te 2 bin ülke genelinde ise 30 bin kişinin gösteriler yaptığını duyurdu.

Fransa ve Belçika’nın ardından Hollanda’da Sarı Yelekliler protestoları başladı. Fransa’daki gösterilere destek olmak isteyen binlerce kişi Lahey’de destek gösterileri düzenledi. Lahey’deki gösterilerde çok sayıda polis ve kolluk kuvveti de görev aldı. Atlı birlikler olay çıkmaması için çevreyi kuşattı, tetikte bekledi. Binlerce kişi eyleme destek verirken Hollandalılar yüksek akaryakıt fiyatlarından düşük emekli maaşlarına kadar, hükümetin uygulamalarından duydukları rahatsızlıkları dile getiriyor.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ