Sayıştay belgeleri ile Atatürk Orman Çiftliği talanı

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) yeşil alan kıyımı, Sayıştay’ın raporları ile belgelenmiş oldu.

11 Ocak 2021 0

Atatürk Orman Çiftliği alanları, iktidar tarafından peşkeş çekilmeye devam ediliyor. Peşkeşin yeni kanıtı, Sayıştay raporları oldu. 1925 yılında 55 bin 538 dekar oaln arazinin, satış ve devirler ile 33 bin 98 dekara gerilediği belgelenmiş oldu.

Son bir yılda 158 dekar alan daha iktidarın yandaşlarına emanet edildi, bu alan 23 futbol sahası büyüklüğüne denk gelmekte.

AOÇ’un işgalcileri arasında Beştepe’de yer alan ve kaçak olduğu  TMMOB raporları ile de kanıtlanan Saray, Ankara BŞB eski Belediye Başkanı Melih Gökçek’in milyonlarca lirayı hiç ettiği Ankapark ve Büyükelçilik yapması amacıyla arazi satın alan ABD bulunmakta. 2020’nin son günlerinde 800 dönümlük alanın Milli Savunma Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı’na aktarıldığı, Sayıştay raporlarında ortaya çıktı.

Daha önce Halkçı Hukukçular grubu, başta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere AOÇ’nin ABD’ye ve ortaklarına satılmasında sorumlu olan kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu, bu hareket kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Demokratik Kitle Örgütlerinin AOÇ’un peşkeş çekilmesine karşı hak mücadeleleri sürmekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ