Sendika düşmanlığı Türkiye’ye has değil…

Tesla isimli elektrikli arabasıyla tanınan ve sürekli değişik konularda gündeme gelen Elon Musk da Türkiye veya dünyanın herhangi bir yerindeki ‘parababasından’ farklı değil. Bu durum, Tesla fabrikasından sendikal faaliyetleri dolayısıyla atılan işçilerin anlatımıyla bir kez daha gözler önüne serildi.

11 Eylül 2018 409 0

Dezzimond Vayghn, California’da bulunan Tesla fabrikasında 2 yıl boyunca çalışan bir işçi. İki yıl ‘saygın’ bir işçi olarak çalıştığı fabrikadan sendikal faaliyetleri nedeniyle kovulmuş.

31 yaşındaki CNC ağır makine operatörü olan Vaughn, Guardian’a Tesla ve patronu Elon Musk’ın işçi düşmanlığını anlattı.

Vaughn, Tesla’nın çalışma koşullarını ‘kafasına göre’ değiştirdiğini, işçilerin geriye dönük geç kalmış veya izin kullanmış oldukları durumları da göz önünde bulundurarak puanlarından kesintiye gittiğini belirtti.

Bunun üzerinde işçilerin kendi aralarında sendika konusunu görüşmeye başladıklarını söyleyen Vaughn, evinde yapılan toplantılardan Tesla’nın bir şekilde haberdar olduğunu ve kendisiyle uğraşmaya başladıklarını aktardı.

“Normal şekilde çalışmaya devam ettim. Yaptığım işlerde kusur bulamadılar. Ama hakkımda sürekli şikayetler olmaya başladı, amirim beni kovmaya çalıştıklarını söyledi” diyen Vaughn, Ekim 2017’de ‘üst üste iki kez düşük performans uyarısı aldığını’ ve sonrasında işten çıkartıldığını aktardı. Vaughn, performans puanlarının da daha sonradan işten çıkartılmasını garantiye almak için değiştirildiğini söyledi.

Vaughn, sendikal faaliyetleri öğrenilmeden önce performans puanlarının hep en yükseklerde olduğunu ve personel dosyasını incelemeye gönderdiği uzmanların da onun için, “şirket için doğru olanı yapan bir çalışan” yorumu yaptıklarını ifade etti.

Tesla sözcüsü bir e-mail ile Guardian’ın konuyla ilgili sorusunu, ‘Tesla’nın kimsenin sendikal tercihlerine karışmadığını’ söyleyerek geçiştirmekle yetindi.

Klasik bir işveren tavrıyla işlediği sendika ve işçi düşmanlığını gizlemeye çalışan Tesla’nın patronu Elon Musk, çevreye zararsız olduğunu iddia ettiği elektrikli araçlar üretiyor. Fakat birçok uzman, bu araçların sanıldığı gibi çevreye daha az zarar vermediğini, yalnızca ‘hava kirliliği’ açısından bir miktar daha az etki edebileceğini iddia ediyor.

Türkiye’de de her geçen gün farklı iş kollarından ve illerden işçiler sendikalara üye oldukları, hatta ‘üye olmayı düşündükleri’ için patronlar tarafından baskı görüyor, işten çıkartılıyor. Bu durum, sınıf savaşının ‘ister istemez’ uluslararası bir yapıya sahip olduğunun en güzel örneklerinden biri.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ