Sendikalı işçileri atıp yeni işçi aldılar

Düşük ücret ve uzun mesai süreleri 2M Kablo çalışanlarının canına tak edince Türk Metal Sendikası’na üye oldular. İşveren ise sendika yetki tespitini alınca 20 işçiyi kapının önüne koydu. İşçi alımına devam ettiği iddia edilen işveren hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

06 Ağustos 2018 0

2M Kablo Fabrikası’nda çalışan 20 işçi, Türk Metal Sendikası’na üye olduktan sonra işten çıkarıldı. İşveren işten çıkarmalara “daralma”, “performans düşüklüğü” ve İş Kanunu’nun 25/2 maddesini (yüz kızartıcı suç) gerekçe gösterdi. Ancak işçiler sendikalı oldukları için işten atıldıklarını iddia etti ve işverenin e-Devlet şifrelerini istediğine dikkat çekti.

‘DARALMA’ GEREKÇESİYLE İŞTEN ATILDILAR

İstanbul Silivri’de kablo üretimi yapan 2M Kablo Fabrikası’nda çalışanlar, uzun çalışma süreleri ve düşük ücret nedeniyle Türk Metal Sendikası’na üye oldu. Sendika kısa sürede 188 kişinin çalıştığı fabrikada yeterli çoğunluğu sağlayınca Çalışma Bakanlığı’na yetki tespiti başvurusunda bulundu. Bakanlık taraflara 25 Temmuz’da gönderdiği yazıda sendikanın işyerinde yetkili olduğunu bildirdi. Ancak işveren bu gelişmeden sonra “daralma”, “performans düşüklüğü” ve İş Kanunu’nun 25/2 maddesini (yüz kızartıcı suç) gerekçe göstererek sendika üyesi 20 işçiyi kapı önüne koydu. Her ne kadar işveren “daralma” gerekçesini öne sürerek işten çıkarmalara başlasa da fabrikada işçi alımlarına devam edildiği ileri sürüldü.

SENDİKA ÜYELİKLERİ İÇİN BASKI

İddiaya göre; işveren bununla kalmadı, çalışanların e-Devlet şifrelerini isteyerek sendika üyeliklerini sonlandırmak için baskı yaptı. İşçiler ise işverenin yasa tanımaz tavrından dolayı Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Türk Metal Sendikası Çorlu Şube Başkanı Baki Polat, hukuki sürecin takipçisi olacaklarını söyledi. Polat, işverene seslenerek, “Gelin bu kanunsuz tavırlarınızdan vazgeçin. İnsanların haklarını yemekten, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını çiğnemekten vazgeçin. İnsanların ekmeğiyle oynamayın” dedi.

İşten atılan işçilerden İsmail Kıral sendikalı olma gerekçelerini ve işverenin baskılarını şöyle anlattı:

SENDİKALI OLDUK İŞTEN ATILDIK”

“3 senedir 2M Kablo’da çalışıyorum, aldığım ücret asgari ücretten biraz fazla. Mesai saatlerimiz uzun. 12 saat üzerinden iki vardiya çalışıyoruz. Çalışma şartlarımız düzelsin diye sendikalaşmaya gittik. İşyerinde yöneticiler tarafından baskılara maruz kalıyorduk. Biz Türkiye Cumhuriyetinin bize tanımış olduğu sendikalaşma hakkını kullandık, işimizden olduk. İşten çıkarılmadan önce işveren tarafından ‘Sendikalı oldunuz yanlış yaptınız. Sendikadan istifa edin’ diye uyarıldık. İstifa etmeyince de işten çıkarıldık. Bazı arkadaşlarımız yüz kızartıcı suç işlediği gerekçesi ile tazminatsız işten çıkarıldı. Şimdi bu arkadaşlarımız işsizlik maaşından yararlanamıyor. İşten çıkarılmamızın gerçek sebebi sendikalı olmamızdır. Hâlâ çalışan sendika üyesi arkadaşlarımıza baskı (mobbing) uygulanıyor. e-Devlet şifreleri isteniyor. Biz çalışanlar olarak gerekli yerlere suç duyurusunda bulunduk. İşveren bizleri baskı ile yıldıracağını sanmasın biz mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ