Sigara yasağı genişliyor

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilat Yasası’nda yapılacak değişiklik sonrası sigara yasağı genişliyor.

29 Ağustos 2018 0

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilat Yasası’nda yapılacak değişiklik sonrası sigara yasağı genişliyor. Buna göre toplu taşıma araçlarında uygulanan sigara içme yasağı, özel araçları da kapsayacak şekilde genişletiliyor. Yeni düzenleme ile “Hususi araçların sürücü koltuklarında oturanların” da sigara içmeleri yasaklanıyor. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Bilinçli insanlar zaten sigara kullanmıyor. Özel araçlarda sigara kullanımın yasaklanmasına dair yasa taslağı hükümetin aldığı keyfi bir karar diye düşünüyorum” ifadesini kullandı. Elektronik sigaralara da değinen Yurtbahar, “Elektronik sigaranın kullanılması, imalatı ve reklamı yasaktır. Bilimsel olan bu yasağa uymayanlar hakkında TCK ilgili maddeleri ile en ağır ceza verilmeleri gerekiyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilat Yasası’nda yapılacak yeni düzenlemeyle toplu taşıma araçlarında uygulanan sigara içme yasağı özel araçları da kapsayacak şekilde genişletilerek ‘hususi araçların sürücü koltuklarında oturanların’ sigara içmesi yasaklanacak.

TEK TİP PAKET GELİYOR

Yapılacak düzenleme ile Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri; markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, diğer yazı, ibare ve şekiller dahil tek tip tasarlanmış düz standart paket biçiminde piyasaya sürülecek. Marka; paketin tek bir yüzeyine ve yüzeyin yüzde 5’ini aşmayacak şekilde yazılacak. Paketlerin üzerine markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri konulamayacak.

7 MİLYON KİŞİ TÜTÜNDEN ÖLÜYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişinin tütün tüketimi nedeniyle hayatını kaybettiğini, tütün ürünleri kullanımının dünya ekonomisine yıllık maliyetinin 1 trilyon 400 milyar dolardan fazla olduğunu açıkladı.

Raporda, sigara ve diğer tütün ürünleri kullanımının hane halkı ve hükümetler dahil dünya ekonomisine bir yıllık maliyetinin 1 trilyon 400 milyar dolardan fazla olduğu ifade edildi.
Tütün kullanımının tüm insanları, milletleri ve bölgesel kalkınmayı birçok açıdan tehdit ettiğine işaret edilen raporda, dünyada sigara içen 860 milyon yetişkinin düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşadığına dikkat çekildi. Ayrıca 2030 itibarıyla tütünden kaynaklanan ölümlerin yüzde 80’inin gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşeceği uyarısı yapıldı.

BİLİNÇİ İNSAN SİGARA KULLANMIYOR

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilat Yasası’ndaki yeni düzenlemeyi değerlendiren Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Bilinçli insanlar zaten sigara kullanmıyor. Özel araçlarda sigara kullanımın yasaklanmasına dair yasa taslağı hükümetin aldığı keyfi bir karar diye düşünüyorum. Özgürlükler bu kadar kısıtlanmamalı. Her iş bitti de sigaranın kullanımının özel araçlarda yan koltukta oturanlara mı kısıtlanması kaldı?” diyerek yasağın sınırının genişlemesini değerlendirdi.

ELEKTRONİK SİGARA SATIŞI YASAK

Son dönemde artan elektronik sigaralara da değinen Gürsel Yurtbahar, elektronik sigaranın kullanılması, imalat ve reklamının yasak olduğunu, bu yasağa uymayanlar hakkında TCK ilgili maddeleri ile en ağır ceza verilmesi gerektiğini söyledi.

“Dumansız hava sahasına sahip çıkılması için kanunen yapılması gerekenler var. Özellikle satış noktaları, toplumsal yaşam alanlarındaki kullanımı ve reklam gibi düzenlemelerin uygulamaya girmesini bekliyoruz” diyen Yurtbahar, “Toplum olarak kötü örnek olarak nitelendirdiğimiz kişilerin kullanımlarını, kapalı ortamlara ve toplumsal yaşam yerlerinde kullanımı ve kayıt dışı satışların engellememiz gerekiyor. Tütün sektörünün yanlış yönlendirmeleri ile günümüzün modası olarak ortaya çıkan elektronik sigara kullanımların yükseldiğini görmekteyiz. Her türlü ortamda ve her yaşta kişilerin kullanımı açık bulunan bu zararlı maddelerin kullanılması, imalatı ve reklamı yasaktır” ifadelerini kullandı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ