Sınırı geçmek isteyen Suriyeli göçmen öldürüldü iddiası, Yunanistan yalanladı!

Suriyeli göçmen Ahmed Ebu Emad’ın Yunanistan’a geçmeye çalışırken Yunan Sınır Güvenliği tarafından öldürüldüğü belirtiliyor.

02 Mart 2020 0

İstanbul merkezli çalışan gazeteci Mughira Al Sharif, Twitter’dan paylaştığı mesajda, Halepli olduğunu belirttiği Ahmed Ebu Emad’ın bu sabah 09.07’de İpsala yakınlarında boğazından vurularak öldürüldüğünü iddia etti. BBC’den Mughira Al Sharif’in haberine göre; Ebu Emad’ın cenazesi Türkiye’ye getirildi.

Reuters haber ajansı ise Midilli Adası açıklarında boğulan bir çocuğun cansız bedeninin çıkarıldığını yazdı. Midilli açıklarında botları alabora olan 47 göçmenin Yunan Sahil Güvenliği tarafından kurtarıldığı, bir çocuğun ise hayatını kaybettiği belirtildi.

Reuters’a konuşan bir Yunan polis yetkilisi, dün sabahtan bu yana en az 1000 göçmenin Ege adalarına geçtiğini belirtti.

Ankara yönetimi, 27 Şubat’ta Suriye’nin İdlib kentinde yaşanan çatışma sonrasında ülkede bulunan sığınmacıların Avrupa’ya geçmelerine izin vereceğini açıklamıştı. Bulgaristan ve Yunanistan, karar sonrasında sınırda güvenlik güçlerinin önlemleri arttıracağını ve göçmenlerin geçişine izin vermeyeceğini açıkladı.

YUNANİSTAN’DAN YALANLAMA

Yunan güvenlik güçlerinin Türkiye ile kara sınırından girmek isteyen göçmenlere ateş açtığı ve birini öldürdüğü iddiasına Yunan hükümet sözcüsünden yalanlama geldi.

Sözcü Stelios Petsas sosyal medya üzerinden “Yunan-Türk sınırında can kaybı videosu sahtedir. Herkesi Türk propagandası yayan haberler bildirirken itidalli olmaya çağırıyoruz. #sahtehaber #sahteTürkPropagandası” paylaşımını yaptı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ