Sosyal medya tekelleri, emperyalizmin sözünü dinliyor

Google, Hong Kong’daki ABD destekli protestoları teşhir eden 210 YouTube kanalını kapattığını açıkladı.

23 Ağustos 2019 0

Google, Hong Kong’daki ABD destekli protestoları teşhir eden 210 YouTube kanalını kapattığını açıkladı.

Söz konusu YouTube kanallarını yönetenlerin, faaliyet merkezlerini gizlemeye çalıştıkları iddia edildi. Google’dan önce Facebook ve Twitter da benzer kararlar aldı. Twitter 936 hesabı silip, 200 bine yakın hesabı askıya aldı. Hesabı askıya alınanlar arasında anti-emperyalist önder Nicholas Maduro’nun İngilizce Twitter heasbı da vardı. Facebook ise daha kısıtlı bir operasyon ile “7 sayfa, 3 grup ve 5 hesabı” kapattı.

Facebook ve Twitter, Çin’i; Hong Kong’da protesto gösterisi düzenleyenleri “tehlikeli ve aşırılık yanlısı” olarak nitelendirerek itibarsızlaştırmaya çalışmakla suçlamıştı. Çin medyası ise Google, Twitter ve Facebook’u, Hong Kong’daki protestocuların şiddet eylemlerinin ifşa edilmesini engelleyerek basın özgürlüğüne zarar vermekle itham ediyor.

Hong Kong’daki gösteriler Haziran ayında suç işlediklerinden şüphelenilen kişilerin Çin’e iadesine imkan veren tartışmalı yasa tasarısı nedeniyle başladı. ABD emperyalizminin açık bir biçimde desteklediği gösterilerde Hong Kongluların özgürlüklerinin kısıtlanacağı ve “muhaliflerin” susturulacağı iddia ediliyor.

Olaylar sırasında çok sayıda basın görevlisi, görevli oldukları sırada ABD destekli provokatörler tarafından saldırıya uğradı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ