Sosyal medyadan tepki: “Hayvana Şiddet Suçtur”

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde ormanlık alanda patileri ve kuyruğu kesik halde bulunan ve gerçekleştirilen müdahalelere rağmen kurtarılamayan yavru köpek, Türkiye’nin gündeminde…

16 Haziran 2018 0

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde ormanlık alanda patileri ve kuyruğu kesik halde bulunan ve gerçekleştirilen müdahalelere rağmen kurtarılamayan yavru köpek, Türkiye’nin gündeminde…

Sakarya Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu bu vahşi olay hakkında hala sessizliğini korurken Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer ise Twitter’dan iki maddelik açıklama yayınladı. Yılmazer açıklamasında, “1.İlçemiz sınırları içerisinde,4 ayağı kesilerek vatandaşlarımız tarafından veterinere götürülen, köpeğe yapılan vahşetin hiç bir açıklaması ve tanımlaması olamaz. Her canlının özgür olarak yaşama hakkına saygı duyulması gerektiğini bu olayla tüm insanlığa tekrar hatırlatmak isterim. 2. Bu vahşeti yapanların hukuki olarak ve Allah katında cezalandırılmaları gerektiğinin bilincinde olduğumuzu belirterek bu olayı kınıyorum” dedi.

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu’da Twitter’da , “İnsanlığa emanet Yavru köpeğe uyguladıkları vahşetle ölümüne yol açan alçakları şiddetle kınıyorum. Yasal gereği derhal yerine getirilecektir” diyerek tepkisini dile getirdi.

Binlerce Twitter kullanıcısı ise bu vahşi olay hakkında sessiz kalmayarak “#HayvanaŞiddetSuçtur” etiketi ile çok sayıda mesaj paylaştı ve Twitter gündeminde ilk sırada yer aldı.

İşte o paylaşımlardan bazıları;

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, “Vicdan! Vicdan. Nasıl yapılır bu! Bu vahşet, yapanın yanına kar kalmayacak. Yazıklar olsun” dedi.

İyi Parti’nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, “Küçücük bir canlıya reva görülen vahşet ülkemizdeki değer ucuzlamasının acı bir tezahürü. Ufacık bir yavru köpeğe kıyanların layıklarını ahirette bulmalarını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Keşke doğru kanunlar ile bu dünyada da bulabilecek olsalardı” dedi.

HKP Ankara İl Örgütü, “İnsana, Doğaya ve Hayvana yönelik yaptığınız katliamların hesabını er geç vereceksiniz!” dedi.

Sanatçı Barış Atay, “Yok arkadaş. Bir köpek yavrusunun bacaklarını kesen, onu öldüren zihniyetle paylaşacak bir dünyamız, anlatacak sözümüz yok” dedi.

Müzisyen Sabahat Akkiraz, “Köpek yavrusunun ayaklarını kesmek mi…. insan olarak bu vahşete, bu zalimliğe nasıl tahammül ediyoruz? Ve bizim yüreklerimiz yanarken insan olduğunu söyleyen bir güruh bu zalimlikleri hep yapıyor. Gerçek cezalar verin ki #HayvanaSiddetSuctur sözü gerçek olsun” dedi.

Şarkıcı Sıla Gençoğlu, “Konuşamayan bu hayvanlar hakkında Allah’tan korkun” dedi.

Şarkıcı Gülben Ergen, “Acı her canlının gözbebeğinde saklıdır. Yüreği olan bir hayvana çektirilen bu acı cezasız kalmamalıdır!!! Fotoğrafa iyi bakın!! Katili aramızda dolaşıyor!!”  dedi.

Gazeteci İsmail Saymaz, “Bu yavru köpeği bu hale getirip ölümüne yol açan kişi; ola ki burayı okuyorsan, bil isterim: sen şerefsizin önde gideni, mahlukatların en alçağısın” dedi.

Gazeteci Banu Güven, “Aklımdan çıkmıyorsun küçük kara bebek. Sana bunu yaşatanların cezasız kalmamasını sağlamak, vahşetin yasalarla en ağır şekilde cezalandırılmasını sağlamak boynumuzun borcu” dedi.

Yazar Ömür Gedik, “Yavrucak acıya dayanamadı, gitti bu dünyadan..O güzel yüzüne bakarken insanlığımdan utanıyorum..Ama ona bunu yapanlar, şu hapis cezasını hala çıkartmayanlar hiçbir şeyden utanmıyorlar.Daha fazla ne olması gerekiyor yasanın çıkması için? Söyler misiniz? Ne?” dedi.

Oyuncu ve Sunucu Gamze Özçelik, “Allah’ın sessiz kulları şuan susuyorlar ama konuştukları gün bazıları için çok çetin geçecek.. Bu minicik cana çektirilen acı, ondan çalınan her bir nefes için korkun!.. Güzel gözlüm, size yaşatılanlar için ayaklanmalı dünya!” dedi.

Beşiktaş Taraftar Platformu (Çarşı), “Ey İnsanlık! Bu vicdan azabı nasıl geçer?” dedi.

Fenerbahçe Taraftar Platformu (Genç Fenerbahçeliler), “Kimse Yaşattığını Yaşamadan Ölmez!” dedi.

Harvey isimli twitter kullanıcısı ise,  “İngiltere: 20,000 pounda kadar para cezası ve 6 aya kadar hapis cezası Almanya: Para cezası ve 3 yıla kadar hapis cezası Avusturya: Para cezası veya 1 yıla kadar hapis cezası Türkiye: …”diyerek Türkiye’de adaletin olmadığını vurguladı.

NEYSEO

BENZER KONULAR
YORUM YAZ