Söz, direnen Yasin Kaplan Halı işçilerinde

İşçiler çağrıda bulunuyor: “Öncelikle Yasin Kaplan Halı firmasında çalışan arkadaşları, sonra Organize Sanayi Bölgesinde çalışan tüm işçi sınıfı kardeşlerimizi, tüm emekçi örgülerini yanımızda görmek istiyoruz.”

21 Şubat 2021 0

Gaziantep’te faaliyet gösteren Yasin Kaplan Halı şirketinde, DİSK’e bağlı TEKSTİL sendikasına üye olan işçiler, Kod-29 ile işten hukuksuzca atıldılar. İşçiler, işten atılmaları üzerine başladıkları direnişe devam ediyorlar. Olay Neyseo olarak, direnen işçilere sözü verdik.

– Olay Neyseo: Önce sizi tanıyalım. Kaç yıldır, işçilik yapıyorsunuz, Yasin Kaplan Halı fabrikasında kaç yıldır çalışıyorsunuz?

Erhan Sarıoğlu: İlkokulu bitirdikten sonra çalışmaya başladım ve 5 yıldan beri Yasin Kaplan Halı firmasında çalışıyorum.

– Olay Neyseo: Neden bu Direnişe başladınız?

Erhan Sarıoğlu: Hakkımızı aradığımızdan… Sendikanın anayasal bir hakkımız olduğunu biliyoruz. Ve bizi ahlak ve iyi niyet kurallarına uymadığımızı iddia ederek (Kod-29), 16 işçi arkadaşımla birlikte işten çıkardılar. Bu bize yapılmış bir hakarettir. Biz bu lekeyi temizlemek için bu direnişe başladık.

– Olay Neyseo: İş yasasının 25/2 maddesinde, işyerinde ahlâka uygun olmayan davranış nedeniyle işçinin işten atılması tanımlanmış. Bu da Kod-29 diye İŞKUR’a bilidiriliyor. Sizin işyerinde bu durum nasıl gelişti? Hakkınızda tutanak tutuldu mu?

Erhan Sarıoğlu: İşten atılan arkadaşlar arasında 5 ila 15 yıldır çalışan emekçiler var. Bu insanlar, bu zamana kadar
ahlaksızlık etmediler de, hakkını arayınca mı ahlaksız oldular? Zira, işçi çıkarmanın yasak olduğu bu pandemi sürecinde, 16 işçiyi işten çıkaranlar bizden çok mu ahlaklı insanlardır? Bizden yazılı savunma istediler savunmamızı yaptık ama tutanakları imzalamadık. Çünkü imza atmış olsaydık, suçu kabul etmiş olacaktık.

– Olay Neyseo: Direnişiniz ile elde etmek istediğiniz temel talepleriniz nedir?

Erhan Sarıoğlu: Bizim tek talebimiz işe geri dönmek.

– Olay Neyseo: Eklemek istediğiniz son bir şey var mı?

Erhan Sarıoğlu: Öncelikle Yasin Kaplan Halı firmasında çalışan arkadaşları, sonra Organize Sanayi Bölgesinde çalışan tüm işçi sınıfı kardeşlerimizi, tüm emekçi örgütlerini yanımızda görmek istiyoruz.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ