Sudan Komünist Partisi’nden ‘ABD müdahalesi’ uyarısı

Sudan Komünist Partisi, “ABD emperyalizmi ve bölgenin gerici hükümetlerinin komplosu”na karşı halkı daha da kalabalık bir biçimde eylemlere destek vermeye çağırdı.

16 Nisan 2019 86 0

Sudan Komünist Partisi, “ABD emperyalizmi ve bölgenin gerici hükümetlerinin komplosu”na karşı halkı daha da kalabalık bir biçimde eylemlere destek vermeye çağırdı.

“Halkımızı bu tarihi zafer için kutluyoruz ancak meydanları terk etme zamanı henüz gelmemiştir. İktidar, ordu içindeki devrimci güçler ile siyasi partiler arasında varılacak şeffaf bir geçiş anlaşmasıyla sivil bir konseye devredilene kadar bu böyle.”

“Emperyalizm, gerici Arap hükümetleri ile Sudan ordusu generalleriyle iş birliği halinde halkın diktatörlük rejimini söküp atmaya doğru muzaffer yürüyüşünü boşa çıkarmak için klasik bir saray darbesi sahneye koymaktadır” denilen açıklamada, “Geçen beş ay boyunca olduğu gibi Sudan Komünist Partisi, rejime yeniden hayat vermenin bir parçası olarak muhalefetin kimi zayıf kesimlerine ‘yumuşak iniş’ projesi dayatan ABD’nin ve işbirlikçilerinin komplolarını engellemek için kitlelerin güçlü birliğine dayalı daha büyük eylemlere çağırıyor” ifadeleri kullanıldı.

Sudan Meslek Odaları Birliği (SPA) da bir açıklama gerçekleştirerek “ordunun sınırlı temsil edildiği, egemen ve sivil bir meclis istediklerini ve bu talepleri karşılanana dek gösterilerini sürdüreceklerini” belirtti.

SPA Sözcüsü Muhammed Naci Esam, Hartum’da düzenlenen basın toplantısında, Ulusal Kongre’nin feshi ve varlıklarına el konulması talebini yineleyerek, askeri kurumların, güvenlik, kamu ve basınla ilgili yasaların yeniden yapılandırılmasını talep etti. Esam, “Özgürlük ve Değişim” programını uygulamak için geçici hükümet oluşumunu denetlemek amacıyla, sınırlı askeri temsile sahip, halktan, medeni bir meclise ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu, aralarında SPA ve Sudan Komünist Partisi ile çeşitli sendika ve kitle örgütleri tarafından imzalanmıştı.

Kaynak: Middle East Eye, Sudan Komünist Partisi Sosyal Medya Hesapları

BENZER KONULAR
YORUM YAZ