Sudan’da darbe sonrası isyan devam ediyor

12 Nisan 2019 47 0
Afrika’nın kuzeydoğusunda yer alan Sudan’da yapılan askeri darbe sonrasında sular durulmuyor.
19 Aralık 2018’den bu yana Ömer el-Beşir‘in görevini bırakması için protestolar sürmekteydi.
Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, perşembe günü yaptığı açıklamada ordunun yönetime el koyduğunu ve 30 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in tutuklandığını ilan etti. Avad bin Avf, Askeri Geçiş Konseyi Başkanı olarak yemin ettikten sonra anayasanın askıya alındığını, başbakanlık, meclis ve eyalet yönetimlerinin de feshedildiğini belirtti.
Darbenin sonrasında binlerce gösterici protestolarını sürdürmekte ve gösterilere yapılan müdahalelerde 35 kişinin yaşamını yitirdiği iddia ediliyor. Protestocular, Avad Bin Avf’ın istifa ederek, bir geçiş hükümeti kurulmasını talep etmekte.
Sudan kurumlarından bazıları, protestocuları destekleyen açıklamalarda bulunmaktalar. Ordu bünyesindeki Hızlı Destek Kuvvetleri, “halkın rıza göstermeyeceği bir çözümü reddediyoruz” diyerek protestocular yanında yer aldı.
Sudan’da halkın devrim girişimi, kendiliğinden protestolar ile birlikte devam etmekte. Sudan’da iktidara karşı mücadele eden 22 yaşındaki mimarlık öğrencisi Alaa Salah, el-Beşir’e karşı mücadelenin basındaki sembolü olarak gösteriliyor.
Sudan Komünist Partisi Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Dr. Mourad Mohamed de Sudan’daki isyan ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “Beşir gidiyor ama biz sokakları terk etmiyoruz, gençler sokakları terk etmiyor. Sudan’da her yaştan insanla bir aradayız. Ordunun kararı bizim için şaşırtıcı oldu ama sokaklardan çekilmeyeceğiz. Şimdi zaten henüz net bir açıklama da yapılmadı.Halk ve bizler de bundan sonraki yol haritamıza ilişkin o kararı bekliyoruz. Tam 30 yıldır Beşir diktatörlüğü altında yönetiliyoruz. Bu çok uzun bir süre insanların öfkesi bir anda dinmeyecek. Beşiri de takipçilerini de kovacağız.”

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ