Sudan’da karşı-devrimciler 7 kişiyi öldürdü

Nisan ayındaki darbeyle ülkeyi 30 yıl yöneten Ömer el Beşir’in devrildiği Sudan’da geçici askeri konseyin yönetimi sivillere devretmesini isteyen on binler ‘yine’ sokağa döküldü; yedi kişi öldü, 181 kişi yaralandı.

01 Temmuz 2019 73 0

Sudan’da Nisan ayında gerçekleşen darbe ile Ömer el Beşir’i deviren “Geçici Askeri Konsey”, yönetimin halka devredilmesini isteyen göstericiler ile çatıştı. Çatışmada karşı-devrimcilere bağlı güçler tarafından 7 kişi daha katledilirken, 181 kişinin yaralandığı açıklandı.

Protestoların başladığı nokta ülkenin başkenti Hartum oldu, diğer kentlerde de yönetimin halka verilmesini isteyen göstericiler sokaklara döküldü. “Devrim başladı” diye slogan atan göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Polisin ve askerlerin göstericilere kurşun ve biber gazı ile saldırdığı, sağlık bakanlığı yetkilileri tarafından doğrulandı.

Sudanlılar geçen aralık ayında hükümetin ekmek ve yakıt fiyatlarına zam yapacağının duyurması sonrasında protesto gösterileri başlatmış; protestolar el Beşir’in devrilmesiyle sonuçlanmıştı. Karşı-devrim hareketi sonrasında 128 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilmekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ