Sudan’da laikliğe geçileceği duyuruldu

Sudan’da geçiş hükumeti ile Sudan Halk Kurtuluş Hareketi kendi aralarında yaptıkları anlaşma ile laik sisteme geçiyor.

06 Eylül 2020 0

Sudan’da Ömer el Beşir’in 30 yıllık yönetimine, halk ayaklanması sonrasında ordu tarafından darbe yapılarak el konulmuştu.

Darbe sonrasında yeni gelişmeler olan Sudan’da yönetim değişikliğine gidiliyor. Din ve Devlet işlerinin ayrılacağı ve laikliğe geçileceği duyuruldu.

Geçiş hükumeti ile isyancı gruplar arasındaki görüşmelerde, din ile devlet işlerinin ayrılmasına karar verildi.

Etiyopya başkenti Addis Ababa’da perşembe günü ilkeler bildirisine imza atan Sudan Geçiş Hükumeti Başbakanı Abdalla Hamdok ile Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) örgütünün Hilu fraksiyonu lideri Abdül Aziz el Hilu’nun dinle devleti birbirinden ayırmayı kabul ettiği öğrenildi.

30 yıllık İslamcı devlet yönetiminin sonu ve laikliğe geçiş anlamına gelen bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Sudan’ın tüm yurttaşlarının haklarının güvence altına alındığı demokratik bir ülke olabilmesi için anayasada din ile devlet ayrılığı ilkesi temel alınmalıdır, bunun yokluğu halinde kendi kaderini tayin hakkına saygı gösterilmelidir”

Laiklik iç savaş karşısında barışın şartı olarak talep edilmişti.

Bildiri, geçiş hükumetinin iç savaşa son verme amacıyla 5 silahlı isyancı grupla yürüttüğü görüşmelerde ‘tarihi’ barış anlaşması imzalaması sonucunda geldi.

Sudan Halk Kurtuluş Hareketi – Kuzey (SPLM-N) örgütü içindeki iki büyük fraksiyon, laik sistemi garanti etmeyen bir barış anlaşmasını imzalamayacaklarını öncesinde duyurmuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ