“Süt 2 TL olmazsa ineklerimizi keseriz”

Üreticinin 2 TL olarak fiyat beklediği çiğ sütün bedeli 1,70 TL olarak belirlendi. Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu, ‘Sütten para kazanmadığımız için ineklerimizi yavaş yavaş kesmeye başlamak zorundayız’ dedi

29 Temmuz 2018 0

Ulusal Süt Konseyi önceki gün Ankara’da toplandı. Çiğ sütün litre fiyatına zam gelmesini talep eden üreticilerin gözü kulağı toplantıdaydı. Üreticiler çiğ sütün litre fiyatına üç yıldır zam gelmediğini, zor durumda olduklarını belirtiyorlardı. Toplantıda yarın itibarıyla geçerli olmak üzere sütün fiyatı 1 lira 70 kuruş olarak belirlendi. Konsey toplantısının ardından yapılan açıklamada, “Soğutulmuş çiğ süt üretici tavsiye fiyatı, yüzde 3,6 yağlı ve yüzde 3,2 proteinli çiğ süt için 1,70 TL-Litre olarak belirlenmiştir” denildi. Zamdan önce üreticinin eline soğutma bedeli hariç litre başına 1,44 TL geçiyordu. Üreticiler toplantıdan çıkan karardan memnun değil.

‘DAYANMAKTA ZORLANIYORUZ’

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu toplantıdan çıkan kararın ardından bir açıklama yaptı. Marketlerdeki süte üç senedir zam geldiğini ancak üreticinin sattığı süte zam gelmediğini belirten Solakoğlu, üreticinin masraflarının da arttığını söyledi. Solakoğlu, “Enflasyon yüksek, dayanmakta zorlanıyoruz. 2 TL’nin altında çıkan her türlü fiyatta, sütten para kazanmadığımız için ineklerimizi yavaş yavaş kesmeye başlamak zorundayız” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ