Tahir Elçi katliamı soruşturmasına bir başka suç duyurusu

Diyarbakır’da gerçekleşen Tahir Elçi katliamı kapsamında Adli Tıp Kurumu’nun bazı yönetici ve çalışanlarının delil kararttığına yönelik iddialar dolayısıyla, Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı tarafından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

24 Eylül 2019 0

Diyarbakır’da gerçekleşen Tahir Elçi katliamı kapsamında Adli Tıp Kurumu’nun bazı yönetici ve çalışanlarının delil kararttığına yönelik iddialar dolayısıyla, Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı tarafından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. İdari soruşturma açılması için de yine vakıf tarafından Adalet Bakanlığı’na başvuru yapıldı.

Vakıf tarafından yapılan açıklamada, “Adli Tıp Kurumu çalışanı Mehtap Altuğ’un verdiği bilgilerin sübut bulması halinde bu bilgiler Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Tahir Elçi’nin öldürülmesi ile ilgili soruşturmada maddi gerçeğin ortaya çıkmasına katkı sunacaktır. Ancak Mehtap Altuğ’un söz konusu beyanları ile ilgili herhangi bir idari ve cezai soruşturma yapılmamıştır. Bu nedenlerle; Mehtap Altuğ’un ifadesinde, adı geçen Adli Tıp Kurumu’nun yöneticileri ve çalışanlarının Türk Ceza Kanununun 281. maddesinde düzenlenen “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” 257. maddesinde düzenlenen “görevi kötüye kullanma” ve 278. maddesinde düzenlenen “suçu bildirmeme” suçlarını işledikleri iddiasıyla ceza soruşturması açılması için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, idari soruşturma açılması için de Adalet Bakanlığına başvuru yapılmıştır” ifadeleri yer aldı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ