Talan İstanbul projesine karşı çıkan yüzlerce kişi insan zinciri oluşturdu

Küçükçekmece Gölü’nü kurtarmak isteyenler, kanala hayır dediler

13 Ocak 2020 0

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın “hayalim” dediği, bilim insanlarının itirazlarına rağmen ısrarcı olduğu Talan İstanbul projesine karşı çıkan yüzlerce kişi, Küçükçekmece Gölü kenarında bir araya gelerek insan zinciri oluşturdu.

Çevre ve imar boyutlarının yanı sıra finansmanı nedeniyle de tartışma yaratan Talan İstanbul projesine itirazlar sürüyor. Projeye karşı yaklaşık 120’den fazla kurumun ve kişinin bir araya gelerek oluşturduğu Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu ve Avcılar Kent Konseyi ve bileşenlerinin çağrısıyla düzenlenen eyleme çok sayıda kişi katıldı.

Küçükçekmece Gölü kenarında el ele tutuşup insan zinciri oluşturan kalabalık, taşıdıkları pankart ve dövizlerle de Talan İstanbul projesine tepkilerini gösterdi.

Talan İstanbul projesine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu, 23 Aralık günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygun bulunarak kabul edildi. Ancak ÇED raporu 10 gün boyunca halkın görüş ve önerilerini almak üzere askıda kaldı. 2 Ocak’ta dola bu süre zarfında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na veya illerindeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne 100 binden fazla itiraz başvurusu yapıldı.

Talan İstanbul projesinin diğer bir yönüyle, Türkiye’yi savaşın etkilerinden koruyan Montrö anlaşmasının delinmesi anlamı taşıdığı da yapılan tartışmalar arasında.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ