Tavşana kaç, tazıya tut devam ediyor: AKP ve ABD’den karşılıklı geri adımlar

Washington Post gazetesinde makalesine yer verilen Altun “Dünya, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusu için hazırladığı planı desteklemeli” başlığı ile ABD ve müttefiklerinden yardım istedi.

09 Ekim 2019 90 0

AKP-MHP koalisyonunun Türkiye’yi Suriye’de savaşa sokma operasyonu üzerine ABD tarafından tehdit edilmesi sonrasında her iki taraftan da geri adımlar geldi.

İlk geri adım ABD Başkanı Donald Trump‘tan geldi. İki gün önce Türkiye’ye tehditler yağdıran Trump, dün gerçekleştirdiği konuşmasında ABD ve Türkiye’nin ticaret ortağı olduğunu hatırlatarak, AKP Genel Başkanı ile ABD’de görüşme yapacağını açıkladı.

Twitter’dan açıklama yapan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım’da ABD’yi ziyaret edeceğini söyleyerek burada bir görüşme gerçekleştireceklerini söyledi. Türkiye’nin ABD’nin çok önemli bir ortağı olduğunu belirten Trump, Türkiye’nin İdlib’de pek çok insanın hayatının kurtarılmasında büyük rol oynadığını söyledi.

Donald Trump, ricası üzerine ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’ın evine sağ salim geri döndüğünü belirterek, “Türkiye ABD’nin önemli bir ticaret ortağı ve NATO müttefikidir. İdlib’de pek çok insanın hayatını kurtarmamıza yardım eden bir anlaşma yaptı bizimle. Birçokları Türkiye’nin ABD’nin büyük bir ticaret ortağı olduğunu unutuyor. Türkiye, F-35’lerin çelik gövdesini yapıyor” şeklinde konuştu.

PKK’nın Suriye kolu YPG’yi terör örgütü olarak görmediğini her fırsatta dile getiren ABD Başkanı, Türkiye’ye dair övgü dolu sözlerinin ardından da “Kürtleri terk etmeyeceğiz” açıklamasında bulundu. Trump attığı tweette, “Suriye’den çekiliyor olabiliriz ama Kürtleri terk etmiyoruz” dedi.

Türkiye’nin geri çekilme adımı ise AKP Genel Başkanı’nın yardımcısı Fahrettin Altun‘dan geldi. Washington Post gazetesinde makalesine yer verilen Altun “Dünya, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusu için hazırladığı planı desteklemeli” başlığı ile ABD ve müttefiklerinden yardım istedi.

“IŞİD saldırılarında onlarca insanını kaybeden Türkiye, Suriye’deki teröristlerle savaşmak için muharip güç yollayan ilk ülke oldu. Ülkemiz ayrıca Özgür Suriye Ordusu’nun binlerce IŞİD militanını yıllarca parmaklıklar ardında tutmasına da yardımcı oldu. ABD’nin başardığını korumak ve tarihin tekerrür etmemesini sağlamak, bizim de çıkarımıza.” sözleri ile Altun, ABD’nin IŞİD’e karşı başarılı olduğunu iddia etti ve bu çıkarların korunmasının, Türkiye’nin de çıkarına olduğunu savundu.

Altun ayrıca “George Washington, ünlü sözünde ‘Amerika kalıcı ittifaklardan sakınmalıdır’ demişti. Amerikalı yetkililer yıllardır, terörist örgüt PKK’nın Suriye uzantısı YPG ile IŞİD’e karşı mücadele için yaptıkları iş birliğinin taktiksel olduğunu söylüyor. Trump’ın son kararı bu görüşün bir yansıması.” sözleri ile ABD’nin PKK ile gerçekleştirdiği müttefikliğin niteliğini gizlemekte.

Fahrettin Altun, ayrıca Mustafa Kemal‘in sözlerini de istismarda bulunarak Türkiye’nin savaşa girmek zorunda olduğunu şu sözlerle iddia etti:

“ABD gibi Türkiye de gidip dışarıda yok edecek canavarlar aramıyor. Ama bu canavarlar kapılarımızı kırıp, vatandaşlarımıza zarar vermeye kalkışırsa, cevap vermek zorundayız. Genç erkek ve kadınları savaşa göndermek hiçbir zaman kolay verilen bir karar değil. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Lakin millet hayatı tehlikeye maruz kalmıyorsa, savaş cinayettir’. Ne yazık ki bugün kendimizi tam da bu noktada bulduk.”

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ