Tazminat hakları gasp edilen Makro Market işçilerinin davası ertelendi

Hileli iflas yoluyla tazminat hakları gasp edilen Makro Market işçilerinin Ankara İstinaf Mahkemesi’nde görülen duruşmada tarafların bilirkişi raporunu inceleyememiş olması nedeniyle dava 18 Haziran’a ertelendi

15 Mayıs 2019 0

Türkiye’nin en büyük yerli perakende market zincirlerinden 256 mağazası ile 6500 işçinin çalıştığı  Makro Marketler 2017 Ekim ayında konkordato ilan etmişti. Bu süreçte mağazalarının tamamına yakını kapanmış ve işçilerin yasal tazminatları da ödenmemişti.

Balgat’ta bulunan Ankara İstinaf Mahkemesinde Makro Marketleri ile Konkordato sürecine ilişkin yapılan duruşmaya Nakliyat-İş Sendikası Ankara Temsilcisi Bayram Karkın,  sendika Avukatı Sait Kıran, Ayça Okur  ve işçi temsilcileri katıldı. Duruşma için Ankara’da ki Makro Market İşçilerinin yanı sıra Konya, Kayseri, Malatya ve Mersin’den 200 Makro Market işçisinin geldiği görüldü.

Mahkeme sonrası Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ile Sendika Avukatı Sait Kıran ve Makro Market işçilerden Ayten Emiroğlu  konuşma yaptı.

Av. Sait Kıran yaptığı konuşmada mahkemede yaşananlar hakkında bilgi verdi.  Yapılan açıklamada beklenen Bilirkişi Raporunun 13.05.2019 saat 15:00 de mahkemeye teslim edildiğini, tarafların bilirkişi raporunu inceleyemediğini bu nedenle de Bilirkişi Raporunun incelemesi için duruşmanın 18 Haziran’a ertelediğini belirtti. Av. Sait Kıran mahkemeye MİGROS’un ödeyeceği paralar üzerindeki teminatın kaldırılarak işçilere ödenmesi ile ilgili mahkemenin inisiyatif kullanabileceğini, bilirkişi raporunda bununla ilgili olumsuz bir durumun olmadığını belirttiğini ve bununda tutanaklara geçtiğini söyledi. Kıran, mahkemede gerekenlerin söylendiğini artık 18 Haziran da yapılacak duruşmaya hazırlanacaklarını belirterek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra söz alan Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu aylardır Makro işçilerinin hakları için mücadele ettiklerini yapılan eylemlerin etkisi ile İstinaf mahkemesinde işçilerinde bir taraf haline geldiğini belirterek “Makro İşçilerinin Tazminatları Gasp Edilemez” diyerek sürece dahil olduklarını söyledi. Küçükosmanoğlu bugüne kadar yaşananları kısaca anlatarak verdikleri bu hak alma mücadelesinin Makro’da çalışırken işten çıkartılan ve tazminatları ödenmeyen başta Ankara, İstanbul, Konya, Kayseri, Malatya, Samsun, Yozgat, Mersin olmak üzere diğer illerdeki  tüm işçiler için olduğunu ifade etti.

Ali Rıza Küçükosmanoğlu Konkordato Komiseri ve Makro Avukatları ile yapılan toplantıları ve  Migros’un Makro Marketlere ödeyeceği paranın üzerindeki teminatın kaldırılarak bu paranın Makro işçilerinin tazminatlarının ödenmesinde kullanılması yönünde yapılan çalışmaları da hatırlatarak, kendisinin Bilirkişi ile görüşme yaptığını ve Bilirkişinin bu paranın ödenmesi ile ilgili olarak yasal bir engel olmadığını ve mahkemenin bu yönde karar alabileceğini söylediğini ifade etti. Küçükosmanoğlu bir sonraki duruşmanın 18 Haziran 2019 tarihide olduğunu hatırlatarak o güne kadar mücadeleye, eylemlere devam edileceğini, İşçilerden de ekmeklerine, geleceklerine, yasal haklarına sahip çıkmalarını isteyerek konuşmasını bitirdi.

İşçiler adına söz alan ve Kayseri’den gelen Ayten Emiroğlu ise yaptığı konuşmada aylardır direndiklerini bir ay daha kararlı ve kitlesel bir şekilde direneceklerin belirterek tüm işçileri eylemlere ve basın açıklamalarına katılmaya haklarına sahip çıkmaya davet etti.

Yapılan konuşmaların ardından atılan sloganlarla ve alkışlarla açıklama sona erdi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ