Terörün anası ABD, Yemen’deki Husileri “terör örgütü” ilan edecek

Tüm dünyada teröre desteği ile gündeme gelen ABD devleti, Yemen iş savaşında anti-emperyalist tutumdaki Husileri “terör örgütü” ilan edeceklerini bildirdi.

11 Ocak 2021 0

ABD’nin açıklaması Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan geldi. Ensarallah örgütünün “yabancı terör örgütü” (FTO) ilan edileceği ve “özel olarak belirlenmiş küresel terörist varlık” (SDGT) olarak tarif edileceğinin Kongre’ye bilgi olarak verildiği aktarıldı. Böylece örgütün faaliyetlerinin engellenmesine yönelik imkan sağlanacağı belirtildi.

Pompeo, yaptığı açıklamada Ensarallah’ın yöneticileri Abdülmelik Husi, Abdülhalik Bedrettin Husi ve Abdullah Yahya Hakim’in SDGT kapsamında “terörist” olarak itham edileceğini belirtti.

ABD’nin asıl amacının, anti-emperyalist tutum alan ve Yemen’deki işbirlikçi iktidarı gün geçtikçe gerileyen Husilerin faaliyetlerini kısıtlamak olduğu görülüyor. Husiler Eylül 2014’ten bu yana Sana ve bazı bölgeleri denetiminde bulundurmakta. Yemen’deki bir avuç azınlığın iktidarı ise Suudi Arabistan öncülüğündeki petro-dolar ile besilenen güçlerden destek alıyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ