The Times: “İngiltere Esad’ın sınır savaşçılarını bombaladı”

İngiliz The Times gazetesi, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait jetlerin, Suriye hükümetine bağlı güçleri bombaladığını iddia etti.

02 Temmuz 2018 0

The Times, “RAF Esad’ın sınır savaşçılarını bombaladı” başlığıyla yayımladığı haberinde geçen ay Suriye’nin güneyindeki bir çölde çıkan çatışmada İngiliz jetlerinin Suriye hükümetine destek veren güçleri bombaladığını ileri sürdü.

Suriye’nin Irak ve Ürdün ile sınırının kesiştiği bölgedeki saldırının, İngiliz silahlı kuvvetlerinin eğitim üssü yakınlarında gerçekleştiği belirtildi.

Gazete, yerel basın kaynaklarına dayandırdığı haberinde, saldırıda bir Suriyeli subayın öldüğünü yazdı.

İSRAİL USULÜ SAVUNMA: KARŞILIK VERDİK

İngiltere Savunma Bakanlığı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada bombalanan kuvvetin kimliğine ilişkin bilgi vermedi ve “21 Haziran’da Suriye’nin güneyinde ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine karşı düşmanca ateş edildi. Bunun IŞİD tarafından yapıldığı düşünülmüyor” ifadelerine yer verilerek Suriye’nin kendilerine saldırdığını öne sürdü.

Açıklamada ‘bir kendini savunma eylemi olarak’ RAF jetlerinin, bu noktaya “Paveway IV” tipi güdümlü bomba bıraktığı ve böylece “koalisyon ortaklarına yönelik tehdidin başarılı bir şekilde ortadan kaldırıldığı” duyuruldu.

İsrail de Filistin halkına gerçek mermilerle saldırarak yüzlerce direnişçiyi katlettiği olay ve daha birçok saldırısında ‘önce onlar saldırdı’ bahanesini öne sürüyor. İngiltere Savunma Bakanlığı, saldırıyı meşrulaştırmak için yaptığı açıklamada güçlerinin Suriye topraklarında ne hakla yer aldığına dair hiç bir açıklama yapmadı…

Neyseo

BENZER KONULAR
YORUM YAZ