Tokyo’da gerçekleşen Olimpiyat Oyunları sona erdi

Olimpiyat Oyunlarına son günlerde gölge düşüren olay ise Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin, 6 Ağustos’ta Hiroşima ve Nagazaki katliamlarının anmasının reddedilmesi oldu.

09 Ağustos 2021 0

2020’de gerçekleşmesi beklenen ancak dünyayı saran Koronavirüs pandemisi dolayısıyla 2021 yılına ertelenen Olimpiyat Oyunları sonra erdi.

Japonya’nın Tokyo şehrinde gerçekleşen ve 16 gün süren oyunlarda, Koronavirüs önlemleri dolayısıyla oldukça kısıtlı sayıda izleyici katıldı ve sporcuların önlemlere uymasına dikkat edildi.

Oyunlarda ise madalya sıralamasında ilk sırayı ABD, 39’u altın olmak üzere toplam 113 madalya ile aldı. İkinci sırayı 38’i altın madalya olmak üzere 88 madalya ile Çin alırken, üçüncü sırada ise 20’si altın madalya olmak üzere toplam 71 madalya ile Rusya Olimpiyat Komitesi takımı yer aldı.

Türkiye ise olimpiyatları 2’si altın toplam 13 madalya ile sonuçlandırdı ve bir olimpiyatta en fazla madalya kazanma rekorunu geliştirdi. 13 madalyadan 5’ini kadın sporcular kazanırken, 8’i ise erkek sporculardan geldi. Takım sporlarında ise Voleybol Kadın Ulusal Takımı ilk kez çeyrek finale kaldı.

Ambargonun etkilediği ve son dönemde karşı-devrimci isyan girişimi ile sindirilmeye çalışılan Sosyalist Küba ise 7’si altın olmak üzere 18 madalya ile 18. sırada yer aldı.

Olimpiyat Oyunlarına son günlerde gölge düşüren olay ise Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin, 6 Ağustos’ta Hiroşima ve Nagazaki katliamlarının anmasının reddedilmesi oldu. Komite, kararını siyasete dahil olmama bahanesi ardına sakladı.

Bununla birlikte anmanın yapılmaması Komite’nin ideolojik tavrını, yani katliamın sorumlusu ABD’yi korumayı yansıttığı şeklinde değerlendirildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ