TTB: “Hastalanan ve ölen sağlık emekçilerinin orantısında dünyada ilk sıradayız”

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nin yaptığı açıklamada, Koronavirüs pandemisi sırasında 32 hekimin yaşamını yitirdiği açıklandı. Açıklamada, “Hastalanan ve ölen sağlık emekçilerinin orantısı dünya ülkeleri arasında maalesef ilk sırada yer almaktadır” denilerek acı gerçek tekrar hatırlatıldı.

28 Ağustos 2020 0

TTB, sosyal medya üzerinden bir açıklama gerçekleştirdi ve Dünya’da en çok doktor ölümünün Türkiye’de olduğunu belirtti. TTB, çözüm olarak gayrımeşru AKP iktidarının sağlık bakanı ile görüşme talebinde bulundu.

Türk Tabipler Birliği’nin açıklaması şu şekilde:

“Sayın Bakan, Türkiye’de Covid-19 hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren hekimlerin sayısı 5’i Ağustos ayında olmak üzere 32’ye ulaştı. Bugüne kadar önerilerimiz yaptığımız uyarılar dikkate alınıp gerekli düzenlemeler yapılmadığı için ülkemizde hastalanan ve ölen sağlık emekçilerinin orantısı dünya ülkeleri arasında maalesef ilk sırada yer almaktadır. Yapılması gereken bir an önce hayata geçirilmediği takdirde önümüzdeki sürecin daha da ağırlaşarak devam edeceğinden kaygı duyuyoruz.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi olarak söz konusu ölüm ve hastalıklara engel olacak, azaltacak uygulamaları sizinle yüz yüze görüşmek istiyoruz. Bu bilgi alışverişinin karşılıklı tarihsel sorumluluğumuz olduğu düşüncesindeyiz. Görüşmemizdeki Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyeleri ile birlikte TTB Uzmanlık Dernekleri Eş Güdüm Kurulu ve üye uzmanlık derneklerinin temsilcilerinin de olması uzmanlık alanlarının bilimsel bilgi ve tecrübeleri ile çözüme olanak sağlayacak sürecin şeffaf ve bilimsel olarak yürütülmesine katkı sunacaktır.

Kayıplarımızın daha da artmadan bu görüşmenin en kısa sürede gerçekleştirilmesi için gerekli çabayı göstermenizi bekliyoruz. ”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ