Tüketici her koşulda mağdur

29 Temmuz 2020 0

Aldığı ayıplı çıkan vatandaş hem ayıplı maldan mağduriyet yaşayacak hemde arabulucuya ayıplı malın bedelinin yüzde 3’ü kadar para ödeyecek.

Tüketici Hakları Derneği (THD) konu ile ilintili yaptığı açıklamada :

10 bin 390 liranın üzerindeki uyuşmazlıklarda tüketicilerin tüketici mahkemelerine doğrudan dava açmalarını önleyecek yeni düzenleme yüzünden şimdi de arabuluculara yüzde 3 komisyon ödemek zorunda kalacağını bildirdi.

Arabuluculuk sistemi getirildi

THD Başkanı Turhan Çakar, yasada yapılan değişiklik ile , tüketici hakem heyetlerine başvuru üst sınırı olan 10 bin 390 TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklar için “Arabuluculuk Sistemi” getirildiğini belirtti.

Tüketiciden yüzde 3 karşı taraftan yüzde 3 yüz de 6 arabulucuya

Çakar, tarafların anlaşması halinde arabuluculara hem tüketici hem de karşı tarafın yüzde 3’den yüzde 6 oranına kadar komisyon ödeyeceğini, bunun da tüketicinin mağduriyetini artıracağınını bildirdi.

HD Başkanı Turhan Çakar, arabuluculuk sisteminin, arabulucuların çıkarı için, ayıplı mal ve hizmetlerden dolayı tüketicilerin haklarına tam olarak erişmesini engelleyeceği iddiasında bulundu. Çakar, zayıf taraf olan tüketicilerin yasal haklarını tam olarak kullanabilmesi için arabulucu maddesinin yasadan çıkarılmasını istedi. Çakar, “Ayıplı maldan dolayı mağdur olan tüketici, arabuluculuk sistemi nedeniyle hem hakkını tam olarak alamayacak, hem de üzerine arabulucu ücreti ödeyecek” dedi.

Hukuk Muhakemeleri kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun 28 Temmuz salı günü resmi gazetede yayınlandı https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/07/20200728-14.htm

BENZER KONULAR
YORUM YAZ