Tüm veriler tam kapanmayı işaret ediyor

Sağlık Bakanlığı: “Ev içi bulaşma oranları yüzde 85’e kadar yükseldi.”

23 Aralık 2020 0

Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi, can kayıpları ile birlikte devam etmekte. Ülkemizde 22 Aralık (dün) yapılan açıklamada ise 251 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Türkiye, günlük vaka sayısının en çok arttığı 7. ülke durumunda.

Pandemiye karşı tedavi yöntemi olarak geliştirilen aşılar ile ilgili tartışmalar sürmekte. Aşının etkisi ile ilgili çeşitli söylentiler var olmakla birlikte, son yapılan açıklamalar ev içi bulaşı oranının oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Bu açıklama, konu üzerine en yetkili kurum olan Sağlık Bakanlığı tarafından itiraf edildi.

“Kısıtlamalar ve tedbirlere uyum sayesinde vaka sayılarımız düşüyor. Buna rağmen virüsün bulaşma yolları değişmeye başladı. Ev içi bulaşma oranları yüzde 85’e kadar yükseldi. Tedbir, tehdit neredeyse oraya odaklanmalı. Ev içi bulaşmalara karşı tedbirli olalım”

Açıklamanın gösterdiği şu ki, insanlarımız karantina tedbirlerini arttırsa da, çalışma şartlarından dolayı maalesef bulaşı devam etmekte. Şirketler, bu dönemi fırsata çevirerek, kısıtlamalarda istisnalar sağlayarak çalışmalarını sürdürmekte, büyük sanayi şirketlerin yıl sonunda bir önceki döneme göre artan kârlar açıklaması beklenmekte.

Tüm bu duruma karşılık, uzmanlar tam kapanma çağrısını yinelemekte. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, Ankara’da yayın yapan Anayurt gazetesindeki görüşmesinde, tam kapanmanın önemini yeniden vurguladı:

Unutulmasın; AŞILAR, salgın yönetiminde büyülü araçlar değildir. Salgın denetiminin altın anahtarı Epidemiyolojik ilkelere tam bağlı kalarak bilimsel salgın yönetimidir, onu AKP gibi politize etmek değil!

Yaygın aşılama başlasa bile, 2021 sonlarına dek maske – uzaklık – temizlik vazgeçilmezdir.

Sonuç olarak; aşı gelse bile 2-3 hafta biyogüvenlik testlerinin yapılması yasal ve bilimsel yükümlülük olduğundan, sağlanan miktara göre 2021 Ocak ortalarında ancak yaygın aşılamaya geçilebilir. Bu 2-3 hafta sürede çok sayıda (resmen her gün 200’ün üstünde) insanımız ölecektir! Yine resmen günde 30 bini aşkın insanımız hastalanacaktır. Sağlık kuruluşları boğulmak üzeredir. Bu nedenlerle, 2-3 haftalık bir TAM KAPANMA son derece gerekli, hatta zorunlu ve ivedidir.”

Tüm bu uyarılara rağmen, AKP iktidarının geçici karantina önlemleri ile kısa dönemli kısıtmalara devam edeceği, tam kapanmayı gündeme almayacağı öngörülmekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ