Türkiye 2018 demokrasi endeksi’nde en çok geriliyenler listesinde

09 Ocak 2019 31 0

The Economist Dergisi’nin Intelligence Unit ekibi tarafından yayınlanan “Democracy Index 2018: Me too?” isimli raporda 167 ülkenin demokrasi düzeyleri incelendi. Türkiye, demokrasi listesinde 110, Rusya ise 144’üncü sırada yer aldı.

En demokratik ilk üç ülke sırasıyla Norveç, İzlanda, İsveç olurken sondan ilk üçte ise Kuzey Kore, Suriye ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti sıralandı.

Seçim süreçleri, çoğulculuk, sivil özgürlükler, hükümetlerin işleyişleri, siyasi katılım ve siyasi kültür gibi konulardaki durumlara göre ülkelerin puanlandırıldığı raporda Avrupa’nın dünya genelindeki ortalamasını düşüren ülkeler arasında İtalya, Türkiye ve Rusya gösterildi.

En çok gerileyenler: İtalya, Türkiye ve Rusya

euronews’in haberine göre İtalya geçen yıla göre 12 basamak birden gerileyerek Avrupa’da demokratik değerler anlamında en çok kan kaybeden ülke oldu. İtalya’yı Türkiye 10 basamak Rusya ise 9 basamak gerileyerek takip etti. Rusya’nın demokrasi performansı The Economist’e göre Afganistan’dan bile daha kötü oldu.

Türkiye demokraside dünya 110’uncusu

Rusya’nın 9 basamak birden düşerek 144. sıraya gelmesi sivil özgürlükler alanında yaşanan sorunlara dayandırıldı. Rusya the Economist’in raporunda “otoriter” ülkeler arasında sınıflandırıldı.

Türkiye 2018’de 10 sıra birden gerileyerek 110. oldu. Türkiye’nin yaşadığı düşüşe gösterilen gerekçeler arasında yeni sistemde cumhurbaşkanının yeteri kadar denetlenememesi yer aldı.

Türkiye’de 2018 haziranında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin olağan üstü hal şartlarında gerçekleştiği ve “büyük oranda adil olmadığı” belirtildi.Haberrus

http://www.eiu.com/topic/democracy-index

BENZER KONULAR
YORUM YAZ