Türkiye’de kadın cinayetleri devam ediyor

Iğdır’da Dilan isimli kadın, boşanma aşamasında olduğu Maruf K. isimli şahısın silahından açılan ateş sonucunda hayatını kaybetti.

26 Ocak 2021 0

Iğdır’ın merkez Karaağaç Mahallesi’nde yaşayan Dilan isimli kadın, saat 02.00 sıralarında evine gelen boşanma aşamasında olduğu Maruf K. isimli erkek tarafından ateşli silahla katledildi. Cinayetin haber verilmesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri yaptığı incelemede, Dilan’ın hayatını kaybettiğini belirledi. Dilan’ın cenazesi Iğdır Devlet Hastanesi morguna götürülürken failin yakalanması için çalışma başlatıldığı belirtildi.

Ülkemizde her geçen gün kadın cinayetleri işlenmeye devam ediyor. Kadın cinayetlerindeki artış endişeye sebep olurken hiçbir şekilde ciddi önlem alınmaması da yurttaşların tepkisine yol açıyor. Kadın cinayetlerinin yapılan araştırmalara göre sonuçları şu şekilde:

Kadınların; %9.1’i eski eş/eski sevgili tarafından katledildi, %12.3’ü bilinmeyen/tanımadığı kişi tarafından katledildi, %30.2’si aile/akraba/tanıdık tarafından cinayete kurban giderken, %48.4’ü de eş/sevgili tarafından katledilerek hayattan koparıldı.

Kadın cinayetlerinin en çok yaşandığı şehirler:

İstanbul: 42

İzmir: 26

Ankara: 15

Türkiye’nin üç büyük şehrinde de kadın cinayetleri en çok yaşanan yerler oldu. Ülkemizde mevcut hukuk ve yargı sistemi ile kadın cinayetlerine önlem alınamıyorken kadınların “yeterli değil, ama olmazsa daha kötü” dedikleri İstanbul Sözleşmesi, son zamanlarda bir çok Ortaçağcı Gerici kişilerce ve tarikat/cemaat/vakıflar gibi irticai yapılanmalar aracılığıyla İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması yer yer, zaman zaman talep edilmeye devam ediliyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ