Türkiye’de yoksulluk manzarası: “Askıda mama” kampanyası

Bursa’da bir eczane artan mama fiyatları sebebiyle “askıda mama” kampanyası başlattı.

26 Mart 2021 0

Türkiye’de İşsizlik ve Pahalılık Cehennemi harlanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde de Türk Lirası, döviz karşısında hızla erimiş ve yurttaşlar, bu erime durumu konusunda endişelerini dile getirmişti. Türkiye ekonomisinin hızla çakıldığı şu günlerde ülkemizde ne yazık ki alım gücü gözle görülür ölçüde düşmüş durumda. Bu durumdan en çok emekçiler, köylüler ve esnaf şikayetçi.

Asgari Ücret (Sefalet Ücreti) ile geçinmek zorunda bırakılan yurttaşlar, açlık ve yoksulluk sınırının altında ki ücretlere, güvencesiz ve kötü çalışma koşullarına mahkum edilmiş vaziyette. Yurttaşlar önceleri “karın tokluğuna çalışmak” deyiminden söz ederken, şimdi görülüyor ki; “karın tokluğu” bile hayal oluyor.

Pahalılık bir çok üründe artarken bebek mamaları da bir hayli el yakmaya devam ediyor. Mama fiyatlarının yükselmesi sonrası Bursa’da bir eczane, yardımseverlerin desteği ile “askıda bebek maması” kampayasını başlattı.

Bursa’nın İznik ilçesinde bir eczane tarafından başlatılan bu kampanya, yardımsever yurttaşların oluşturdukları kumbara sayesinde ihtiyacı olan ailelere bebek maması temin etmeye başladı. Eczane çalışanları, bebek sahibi dar gelirli vatandaşların uygulamadan çok memnun kaldıklarını, yardımseverlere de teşekkür ettiklerini söyledi.

Bebek mamaları marketlerde çalınmasına karşılık önlemle kilitli dolaplarda satışa sunuluyor. Daha önce TBMM’de verilen soru önergesini yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bebek mamalarındaki pahalılığı döviz kurlarındaki artışa bağlamıştı. Durum böyleyken en insani temel ihtiyaçlardan birisi olan, çocuk geleceğini ve sağlıklı toplumu yakından ilgilendiren bu husus üzerine AKP’giller İktidarı henüz bir önlem alabilmiş değil. Dünyaca ünlü bir mama markasının 800 gramlık paketi Türkiye’de 125 TL’ye satılırken, asgari ücretle bir ayda sadece 18 kutu mama alınabiliyor.

Artan pahalılık durumu yurttaşların tüm kesimlerinde hissedilirken, bebeklerin ihtiyaçlarında ve sağlıklarını ilgilendiren konularda da enflasyonun artmış olması Türkiye ekonomisi açısından etik olarak da alarm sinyalleri verilmeye başlandığını gösteriyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ