Özgür Gülsoy yazdı… Türkiye’deki kaçaklara yol göründü

Türkiye’de siyasetin önemli gündemi haline gelen kaçak sığınmacı sorununda yeni bir gelişme ile karşı karşıyayız.

15 Eylül 2022 0

Türkiye’de siyasetin önemli gündemi haline gelen kaçak sığınmacı sorununda yeni bir gelişme ile karşı karşıyayız. Bu sorunla ilgili olarak bugüne kadar hem sağcılardan gelen “mancılıkla göndereceğiz” şeklindeki hasmane söylemler, hem de “sol”dan gelen “entegre edeceğiz” şeklindeki hayal ürünü söylemler ortalıkta dolanadursun, özellikle Suriye’nin parçalanması sürecinde Türkiye’ye kaçan kesimlerin Türkiye’den gönderilmesi ilgilendiren bir süreç yaşanmakta.

Konu ile ilgili ilk haber, İran’da çalışan Tasnim ajansının haberiydi. Buna göre Suriye’deki dış destekli muhalefetin Türkiye’den ayrılması talep edildi. [1]

Benzer bir haber ise Sputnik’ten geldi ve ÖSO’nun Körfez ülkelerinde yeni yer bakmaya başladığı iddia edildi. [2]

Türkiye iktidarını yasadışı elinde tutan AKP’nin, yaklaşan seçimler öncesinde Suriye bataklığından kendini sıyırma girişimi olarak Suriye ile görüşmelere başlaması sonrasında, ÖSO’cuların kısmen tasfiyesi beklendik bir durumdu. Bu sürecin başladığını öğrenen ÖSO’cular, Suriye’de ellerinde tuttukları yerlerde ve Türkiye’nin çeşitli illerinde protesto gösterileri yaptılar. [3]

Bu protestolarla birlikte, daha fazla kaçak sığınmacının Türkiye’ye gelmesi beklenirken, Türkiye’nin kaçaklara kapıyı göstermek zorunda kalması, geleceğin iki kutuplu dünyası içinde işaretler vermekte. Tabii ki tüm bu bilgiler, henüz resmi evraklarla doğrulanmış değil. Yine de gelecek günler için bazı çıkarımlar yapabiliriz.

SURİYE’NİN TÜRKİYE HALKLARINA ARMAĞANI

Öncelikle, ÖSO’cuların Türkiye’den sınırdışı edilmesi talebinin mimarı, Suriye’deki meşru iktidardır. Suriye, bir taraftan Türkiye’de iktidarı yasadışı şekilde elinde tutan ve Suriye topraklarına yasadışı biçimde giren grubu yenilgiye uğratırken, bir taraftan da gelecek süreçte Türkiye’nin (kısmen) laik düzenine açıkça tehdit olan Ortaçağcı Gerici hainlerin barındığı bir ülkeyi istemediğini bu tutumla ortaya koymakta ve Türkiye’de bunun mücadelesini veren tüm siyasi odaklara bu mesajı vermekte.

Neden burada Rusya değil de Suriye’yi mimar olarak görebiliriz? Rusya, bugüne kadar uygulanan denge siyasetinde Türkiye’nin istikrarsız bir hale gelmesine engel olmaktan çok, kendi elde edebileceği çıkarların takibini yaptı.. ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’nde olduğu gibi, Rusya için de Türkiye’nin parçalanması ya da bütün olarak kalması bir fark yaratmamakta. Bunu en net göreceğimiz nokta, Amerikancı Kürt Burjuva Hareketi ile Rojava’da yaşanan yaklaşmalar ve kurulan ilişkilerdir.

Bununla birlikte Suriye’nin bu girişiminin Rusya açısından olumlu bir noktası var mı? Elbette var. ÖSO terör örgütü, Ukrayna başta olmak üzere, AB-D emperyalizminin kılıç salladığı her yerde, AB-D cephesinde savaşlara katılmakta. Bu bakımdan bu örgütün tasfiye edilmesi, desteksiz kalması Rusya açısından önemli.

AKP, YEDEK GÜCÜNÜ KAYBEDECEK

Din Devleti girişimi içindeki AKP açısından ise, ülkede kitleler gözünde oldukça göze batan Kaçak Sığınmacıların gözden kaybolması bir avantaj olarak görülse de, Türkiye’deki muhalifler başında gezinen kılıcını kaybedecektir AKP. Onların yerini doldurmak için de zaman kaybetmeyeceklerdir, şimdiden Avrupa’da yaşayan ve AKP’nin başka bir yedek gücü olan T.C. vatandaşlarına çağrılar başladı. Yine başka ülkelerden Türkiye’ye kaçan sığınmacılara yenisinin eklenmesi de beklenebilir. Bununla birlikte, sınanmış bir ÖSO’dan yoksun kalmak, AKP’nin çoktan beri ödemesi gereken bir diyetti.

Tabii ki işin halkımızı ilgilendiren kısmı, sığınmacıların Türkiye’den herhangi bir yere gidip gitmeyeceği ile ilgili. Başı def edilen bir güruhun, kuyruğunun da onunla birlikte gitmesi doğal olandır. İsrail basınına göre, Türkiye’deki sığınmacılar, büyük konvoylar halinde Avrupa’ya geçmeye hazırlanmakta. [4] Özellikle, bu güruhları “eğit-donat” ile meşru Suriye’nin üstüne salan AB’nin, bu belaya bulaşmaması için, bu kaçak güruhun “faydalarından” sağlı “sollu” hayalperestler ile boyayacağı kesindir. Tüm bu saçmalara rağmen “hayvan terli”… Suriye iktidarı, Türkiye halkına altın tepside bir fırsat sunmak üzere. Örgütlü ve bilinçli bir biçimle, Türkiye’nin göğsüne saplanan bu kamayı çıkarmak mümkündür.

[1] Almayadeen.net (İngilizce)

[2] believeinsyriaaxisofresistance.wordpress.com (İngilizce)

[3] Ogün Haber

[4] Sözcü

Özgür Gülsoy Diğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ