Türkiye’nin ilk kadın sendikacısı hangi direnişçilere yol gösteriyor?

Toplumsal mücadele tarihimize baktığımızda kadınların mücadelede önemli etkilerinin olduğunu görüyoruz. Ama bunlar ya yeterince bilinmiyor ya da kadınların mücadelesi yeterince tanınmış olmuyor. Ama şu kesin ki her mücadelede kadının rolü tartışılmaz. Bu yazımızda Türkiye İşçi Sınıfı tarihinde önemli bir yere sahip olan Zehra Kosova’dan bahsetmek istiyorum.

15 Temmuz 2018 0

Zehra Kosova tütün işçiliğinden sosyalist mücadeleyle tanışmış, Türkiye Komünist Partisi üyesi, teşkilatçı, işkencede direnmeyi erdem edinmiş, işkencede ayağı kırılsa dahi yoldaşlarını ele vermeyen, işsizlik ve pahalılık cehenneminde kavrulmuş yiğit kadınımız. Tütün işçilerinin yaşadığı sömürü ortamını görmüş ve mücadele hattını işçi sınıfından yana sosyalist bir yolla çözüleceğini gören ilk kadın sendikacı. Kavala’dan Türkiye’ye mübadele ile 10 yaşında gelen Zehra yoldaş, 17 yaşında sosyalist mücadeleyle tanışır, 20 yaşında Doğu Halkları Komünist Üniversitesi’nde (KUTV) eğitim görür. 1937 yılında Türkiye’ye geri döner. Samsun ve Bafra ‘da tütün işçilerinin örgütlenmesinde görev alır. Kızıl Samsun gazetesinin basım yayım ekibinde yer alır. Parti kararıyla İstanbul’a dönmesiyle sendikal mücadeleyi yönlendiren önder kadınlar arasındadır ve Tütüncüler Sendikası’nda yönetiminde yer alır. 1946-1947 yılları arasında komünizm propagandasından tutuklanır 1951 TKP Davası’nda 14 ay tutuklu kalır.

1957 Vatan Partisi davasında iki kadından birisidir, Zehra Kosova. Fatma Nudiye Yalçı ile birlikte 1957’den 1959’a kadar tutuklu kalmış Vatan Partisi’nde sosyalist mücadeleyi sürdürmek adına en ağır işkencelere maruz kalmışlardır. Hikmet Kıvılcımlı ve diğer yoldaşları ile birlikte 25 Komünist tevkif edildi başlığıyla o dönemin gazetelerine haber olmuşlardır.

Zihni Anadol tarafından ölümünün 10. yılı anısına “Ben İşçiyim” adlı kitabı basılır. 90 yıllık devrime adanmış bir ömür: Zehra Kosava. Şimdi Zehra Kosova’nın İşçi Sınıfı mücadelesi Nakliyat-İş sendikası önderliğinde 11 aydır direnen Real Market işçilerine yol gösteriyor.

Real Market İşçileri hileli iflas yoluyla kıdem tazminatı hakları verilmeden kapı önüne konmuş işçilerdir. Real Marketi satın alan Metro Gross Market ve MediaMarkt’ın sahipleri bu işten sorumlu olmalarına rağmen kimisi 17 yılı bulan 100’lerce işçinin kıdem tazminatı hakkını gasp etmişlerdir. Bağlı bulundukları işkolu sendikası Tez-Koop İş Sendikası işçilere sahip çıkmamış ve ihanet etmiştir. İşçiler bunun üzerine Nakliyat-İş Sendikası’na gidip bu mücadelelerini Nakliyat-İş’in yiğit fedakâr yöneticileriyle birleştirmiştir. Nakliyat-İş Sendikası gerçek anlamda devrimci İşçi Sınıfı sendikacılığı yaptığını bir kez daha göstermiştir.

Türkiye’nin ilk kadın sendikacısı Zehra Kosova’yı bilince Real Market İşçilerinin mücadelesi de daha anlamlı oluyor. Çünkü devrimci sınıf sendikacılığı başta işçi sınıfımız gelmek üzere diye hareket eder. Real Market direnişçilerinin içinde bulunan kadın işçiler her gün bir eylem alanında OHAL demeden direnişlerini onurluca sürdürmektedirler. Zehra Kosova’nın sendikal mücadelesi şimdi Real Market işçilerine yol gösteriyor.

Bu onurlu mücadelelerinden dolayı Real Market İşçileri 11 aydır hemen hemen tüm Metro ve MediaMarkt mağazaları önünde eylem yaparken neden DİSK’in “Sennur Sezer Emek- Direniş Öykü ve Şiir Yarışmasına” layık görülmezler, bu da manidardır.

Ne mutlu ki İşçi Sınıfı mücadelesinde yer almış Zehra Kosova ve onun mücadelesini devrimci Nakliyat iş Sendikası’nda yürütenlere.

Şerife Bacı

Şerife Bacı Diğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ