Tüvtürk, Kod 29 bahanesiyle 3 işçiyi işten attı

Bolu Tüvtürk’te DİSK’e bağlı Nakliyat İş Sendikası üyesi oldukları gerekçesiyle 3 işçi Kod 29 uygulanarak işten çıkartıldı.

17 Şubat 2021 0

NeyseO-Bolu TÜVTÜRK’e bağlı Araç Muayene İstasyonu’nda çalışan işçiler, DİSK’e bağlı Nakliyat İş Sendikası’na üye olduktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na çoğunluğun sağlandığı gerekçesiyle yetki başvurusu yapıldı.

İŞVEREN İŞÇİYİ TEHDİT ETTİ

Konuyla ilgili Nakliyat İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada, “Sendikal örgütlenmeden haberdar olan işveren, tespit edebildiği bazı sendika üyelerine tazminat vererek işten çıkarmak istemiştir” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında ise işçilerin tehdit edildiği belirtilerek, “Mahkemelerde sürünürsünüz vb. tehditlerle fazladan tazminat vermeyi de teklif etmiştir. Ancak, üyelerimiz tüm tehditlere, şantajlara karşı direnmiştir. Bugün 3 sendikamız üyesi işçiyi 4857 Sayılı Yasanın 25/2 Maddesi ve SGK Kod 29’a göre tazminatsız olarak işten çıkarmıştır” denildi.

‘ATILAN İŞÇİLER GERİ ALINSIN’

Bolu Tüvtürk’te işçi ve sendika düşmanlığı yapıldığı belirtilen açıklamada, “Anayasal haklarını kullanıp sendikamıza üye olan işçileri işten çıkarmaktadır. İşçi ve Sendika düşmanlığını protesto ediyoruz. Ve Tüvtürk Bolu Taşıt Muayene İstasyonu İşverenine çağrı yapıyoruz. Sendikaya üye olduğu için işten atılan üyelerimiz işe geri alınsın. Ve bir mücadele/ direniş alanımız da TÜVTÜRK Bolu Taşıt Muayene İstasyonları olacaktır. Yaşasın TÜVTÜRK Bolu Taşıt Muayene İstasyonları İşçilerinin Örgütlü Mücadelesi!” ifadelerine yer verildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ