UCM’den açıklama: “Başvuruyu işleme alıyoruz”

Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP), İsrail’in Filistinlilere saldırısına ilişkin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne yaptıkları başvuru işleme alındı.

18 Mayıs 2021 0

NeyseO- HKP avukatı Doğan Erkan, geçtiğimiz günlerde İsrail’in Filistin’deki saldırıları nedeniyle İsrail Devleti ve İsrailli Yöneticiler hakkında “Savaş Suçu” ve “Soykırım Suçu” işledikleri gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM)’ne internet üzerinden suç duyurusunda bulunmuştu. HKP Avukatı Doğan Erkan’ın başvurusunun ardından UCM başvurunun işleme alındığını mail yoluyla bildirdi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin gönderdiği yazıda; “Bu Başvuru, Büronun Başvuru Kayıtlarına usulünce girmiştir. Bu Başvuruyu Roma Statüsü ve Uluslararası Ceza Mahkemesi hükümleri çerçevesinde uygun görüldüğü şekilde değerlendireceğiz” ifadelerine yer verildi. Başvuruya ilişkin karara varıldığında HKP’ye bildirileceği ve çıkacak kararın gerekçeli metni ile gönderileceği belirtildi.

“SAVAŞ SUÇLULARININ ENSELERİNDEYİZ”

UCM’nin başvuruyu işleme almasının ardından Av. Doğan Erkan konuyla ilgili açıklama yaptı. Erkan şu ifadelere yer verdi: “Her ne kadar bu yazı, henüz suç duyurumuzun kabul edildiği anlamına gelmese de Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin bu geri dönüşü çok olumludur. İki yönden olumludur. Birincisi,  başvurumuzu Uluslararası Ceza Mahkemesi değerlendirmeye alma engeli görmemiştir. Bunun anlamı şu; UCM, Türkiye Roma Statüsü taraf ülkesi olmadığı için başvuruyu doğrudan reddetmiş değildir. İkincisi, başvuruyu yapanın bir sözleşmeci devlet olması bir ön şart koymamıştır mahkeme. Bunların ön şart görmeden suç duyurusunun değerlendirmeye alınması son derece önemlidir. Tüm İsrail Devleti ve savaş suçluları bundan sonra korksunlar. Enselerindeyiz.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ