60 yıl önce: Turan Emeksiz, gerçek demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirdi

Turan Emeksiz, bugün onun mücadele bayrağını teslim alanlar tarafından hala anılmaya devam etmekte.

28 Nisan 2020 0

Atayacağı bakanları dahil ABD’ye soran, ülkemizi ABD üsleri ile dolduran Adnan Menderes’in başında bulunduğu Demokrat Parti iktidarı, “Tahkikat Komisyonu” kanunu geçirerek iktidara muhalif olanların yürüyüş ve gösteri hakkını baskılamak ve muhalif basını susturmayı amaçladı.

60 yıl önce bugün, bardak taşmış, Demokrat Parti iktidarından bıkan gençlik ülkenin birçok yerinde protestolar düzenlemişti. Beyazıt Meydanı’nda gerçekleşen protestolara katılan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Turan Emeksiz, o gün en önde yerini almıştı.

Öğrencilerin haklı protestosuna tahammül edemeyen Demokrat Parti tarafından güdülenen kolluk güçleri, öğrencilere ateş açtı. Açılan ateş sonrasında Turan Emeksiz, vurularak katledildi. Aynı olay sırasında öğrenciler Hüseyin Onur, Cengiz Ballıkaya, Kenan Özten, Mevlüt Kurtoğlu ve Hüseyin Irmak polis kurşunuyla yaralandı.

Hiçbir şey eskisi gibi olmamıştı. 27 Mayıs Politik Devrimi ile birlikte katil Menderes iktidarı alaşağı edildi. Devrim sonrasında Türkiye’de çok sayıda caddeye ve sokağa şehit Turan Emeksiz’in adı verildi. Devrimin 3 yıl sonrasında, kendisine ait bir anıt yaptırıldı ve ziyarete açıldı.

Turan Emeksiz, gerçek demokrasinin ve bağımsızlık mücadelesinin simgesi olarak Türk ve Kürt halkından gençlerimize örnekti artık.

Ne var ki ABD emperyalizmi, bu yenilgiden sonra kendisine daha güvenilir kuklalar yetiştirdi, ülkemizi daha fazla sömürge haline getirdi ve onların yetiştirdiği Demokrat Parti özentisi AKP iktidarı, 18 yıldır Türkiye’nin gördüğü en kötü hükümet olarak devam ediyor görevine. Ancak “buz kırıldı” bir kere. Turan Emeksiz, bugün onun mücadele bayrağını teslim alanlar tarafından hala anılmaya devam etmekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ