Valilik, tazminatları için mücadele eden Somalı madencilerin yürüyüşünü yasakladı

Bağımsız Maden-İş sendikası öncülüğünde bir araya gelen 2 bin 831 işçi, tazminatlarını almak için 5 Ekim’de Ankara’ya yürüyüş düzenleme kararı aldılar.

01 Ekim 2019 0

Soma Kömürleri A.Ş. (Soma Holding’e bağlı kuruluş) tarafından çalıştırılırken, 301 işçinin katledilmesinin ardından tazminatsız olarak işten çıkarılan maden işçilerinin Ankara yürüyüşü, Soma Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Bağımsız Maden-İş sendikası öncülüğünde bir araya gelen 2 bin 831 işçi, tazminatlarını almak için 5 Ekim’de Ankara’ya yürüyüş düzenleme kararı aldılar.

Sendikanın başvurusu, Soma Kaymakamlığı tarafından şu cümleler ile reddedildi: Kaymakamlık makamına sunulan 26.09.2019 tarihli talebin, Kaymakamlık makamının 08.01.2019 tarihli kararında belirtilen toplanma alanı dışında olduğu, ayrıca yürüyüş güzergahının şehirlerarası karayollarında olması nedeniyle 2911 sayılı Toplanma ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 6. maddesi ile 22. maddesinin 1. fıkrası gereğince uygun görülmemiştir”

Karara Bağımsız Maden-İş sendikası tarafından tepki gösterildi. Sendika tarafından yapılan açıklamada “Soma’dan 60 temsilciyle 5 Ekim’de Ankara’ya yürüyecek olan maden işçileri yasaklamaya yanıt için 1 Ekim Salı saat 18.00’de (yarın akşam) sendika binamızda olağanüstü toplanma kararı aldılar. Tazminat ve emeklilik mağduru tüm maden işçilerinin toplantıya katılması önemlidir” denilerek örgütlenme kararlılığı bir defa daha dile getirildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ