Whatsapp’a boykot büyüyor

Whatsapp boykotu giderek büyüyor

10 Ocak 2021 0

“Hür” basının yeni temsilcilerinden Facebook’un bünyesinde bulunan Whatsapp mesajlaşma uygulaması, hesap bilgileri, mesajlar, konum bilgileri gibi birçok verinin Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren yeni kullanıcı koşulları ile tepki topladı.

Şirket, girdiği ekonomik dar boğazdan ve hukuki sorunlardan dolayı son zamanlarda bir sosyal medya platformu olmaktan iktidarların çerçevesini kabul eden bir “hür” basın ayağı haline geldi. ABD’de yaşanan ve parababası Trump’ın önderlik ettiği son lümpen darbesi girişimi, bu durumu daha fazla açık hale getirdi.

Son gelişmelerin yansıması olarak, tamamen şirketin ekonomik çıkarlarını gözeten yeni kullanıcı koşulları sözleşmesinin AB ülkelerinde uygulanmayacak olması, Türkiye’de tepkilerin son noktası oldu. Kullanıcıların 8 Şubat’a kadar sözleşmeyi kabul etmesi ya da etmemesi beklenmekte.

İletişim bilimci Yalçın Arı’ya göre; söz konusu adım tamamen şirketin kendisini düşünen bir tavrı durumunda; “Facebook’ta eğitim durumumuz, yaşadığımız yer, lokasyon durumumuz gibi bilgiler kayıt altında, bu bilgiler ışığında karşımıza reklam çıkıyor. Ama Facebook siz herhangi bir sayfayı ziyaret etmedikçe size spesifik olarak reklam veremiyor. Mesela tıraş makinasıyla ilgili bir sayfayı ziyaret ettiğinizde ya da elektronik eşya ile ilgili bir sayfayı ziyaret ettiğinizde bununla ilgili reklamlara maruz kalıyorsunuz. Bu da veri piyasası için yetersiz kalıyor”

WhatsApp’ın zorunlu kıldığı sözleşme sonrasında sosyal medya kullanıcıları alternatif arayışlarına başladılar. En fazla gündeme gelen programlar Telegram, Signal, Google Duo ve Discord, eksikleri ve artıları ile sosyal medyada tartışılmakta.

Sosyal medyada açılan #WhatsAppSiliyoruz etiketi Türkiye gündemine girdi ve çok büyük bir destek sağladı. Whatsapp’ın düşüşü Google Play verilerine de yansıdı. Buna göre en popüler uygulamalar sırasında Telegram birinci, Signal ikinci olurken, Whatsapp dördüncü sıraya geriledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ