Wikipedia erişime ne zaman açılacak? AYM kararı bekleniyor

2017 yılından bu yana ülkemizde erişime kapalı olan Wikipedia için Anayasa Mahkemesi’nce, 26 Aralık tarihinde alınan karar kapsamında erişimin engellenmesi hak ihlali olarak görüldü.

10 Ocak 2020 0

Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen üç haftadır henüz erişme açılmayan Wikipedia’ya ilişkin açıklamalarda bulunan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıklayınca Wikipedia açılacaktır” dedi.

Anayasa MahkemesiWikipedia‘nın erişiminin engellenmesiyle ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine 6’ya karşı 10 oy ile hükmetti. AYM, sulh ceza hâkimliğinden 970 gündür erişime kapalı Wikipedia’nın yasağının kaldırılmasını istedi.

Ceza hukukçusu Adem Sözüer, karar ile Wikipedia’nın yeniden erişime açılacağını duyurdu. Sosyal medyada paylaşım yapan Sözüer, “Anayasa Mahkemesi, dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’nın erişime engellenmesini hak ihlali saydı. 6’ya karşı 10 oy ile alınan karar sonrası Nisan 2017’den beri erişime kapalı olan Wikipedia yeniden açılacak” ifadelerini kullandı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ